ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

środa, 31 stycznia 2024

Fizycy


Wśród najwybitniejszych polskich fizyków i chemików schyłku zaborów należy wymienić także Zygmunta Florentego Wróblewskiego (1845-1888). Fizyk i patriota - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i uczestnik powstania styczniowego, zajmował się przede wszystkim badaniem właściwości gazów i metali w niskich temperaturach oraz dyfuzją gazów.

🔶 Wyznaczył temperaturę krytyczną wielu gazów, w tym stałe krytyczne wodoru. W 1883 r. pierwszy na świecie, wraz z Karolem Olszewskim (1846-1915), otrzymał z powietrza skroplony tlen i azot. Później obaj uczeni zestalili także dwutlenek węgla i alkohol.

🔶 Niestety, Z.F. Wróblewski zmarł w wyniku tragicznego wypadku, który miał miejsce późnym wieczorem 25 marca 1915 r. w jego laboratorium. Profesor rozlał sobie na ubranie zawartość lampy naftowej i w płonącym ubraniu wybiegł z gmachu. I choć dwaj studenci, którzy znaleźli się na jego drodze, ugasili pożar własnymi płaszczami, zmarł trzy tygodnie później w wyniku rozległych oparzeń.

🔶 Kolejną nietuzinkową postacią w tym elitarnym gronie jest Marian Smoluchowski (1872-1917), profesor Uniwersytetu we Lwowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najwybitniejszych uczonych w historii nauki polskiej, który odniósł wiele spektakularnych sukcesów, zwłaszcza w dziedzinie fizyki teoretycznej.

🔶 Prawie równocześnie z Albertem Einsteinem sformułował teorię ruchów Browna. Jedno z równań teorii dyfuzji do dziś jest znane jako równanie Smoluchowskiego. Ponadto profesor wyjaśnił zjawisko błękitu nieba, badał zjawiska cieplne w gazach i ciałach sypkich.

🔶 Był autorem prac z dziedziny geofizyki, geologii i chemii fizycznej oraz zapalonym taternikiem. Profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Lwowskim został w wieku zaledwie 30 lat!

Brak komentarzy: