ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

poniedziałek, 29 stycznia 2024

Ignacy Łukasiewicz

 

Ślady polskich naukowców i odkrywców, którzy wnieśli wielki wkład w rozwój światowej nauki schyłku XIX i początku XX w., można znaleźć na wszystkich kontynentach i we wszystkich dziedzinach nauki. Wielu Polaków musiało emigrować z powodu zaborów i represji po zrywach narodowościowych. Swój talent i wiedzę wykorzystywali poza krajem, ale nie przestawali myśleć o ojczyźnie. Polskie nazwy rozsiali po całym świecie. Byli wśród nich i tacy, którzy pozostali na ziemiach polskich i do dzisiaj korzystamy z ich pracy.

🔶 Ignacy Łukasiewicz (1822-1882), uważany za jednego z najwybitniejszych wynalazców schyłku XIX w. zaczynał jako czternastolatek w aptece w Łańcucie. Po studiach w Krakowie i Wiedniu skupił się na badaniach ropy naftowej, co zaowocowało otrzymaniem nafty w 1852 r.

🔶 Po powrocie Łukasiewicz, razem z Janem Zehem, rozpoczął badania nad składem ropy naftowej. Odkrycie to doprowadziło do wynalezienia lampy naftowej w 1853 roku, rewolucyjnej w dziedzinie oświetlenia.

🔶 Nie zatrzymał się tylko na badaniach laboratoryjnych. Przeniósł je w okolice Gorlic i Krosna, gdzie wspólnie z innymi założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce w 1854 roku. Pomysł kopania studzienek w miejscu wypływu ropy okazał się skuteczny, mimo niebezpieczeństw związanych z procesem.

🔶 Początkowe wyzwania nie zniechęciły Łukasiewicza i jego zespołu. Wprowadzono wiercenie świdrami w 1862 roku, a wysłanie Adolfa Jabłońskiego do Ameryki w 1872 roku umożliwiło poznanie najnowszych technologii, co przyspieszyło rozwój przemysłu naftowego na ziemiach polskich.

🔶 Łukasiewicz nie był tylko przedsiębiorcą i wynalazcą. Wprowadził nowoczesny system ubezpieczenia społecznego dla robotników, zakładał kasy gminne udzielające pożyczek, propagował sadzenie drzew owocowych i prowadził wzorcowe gospodarstwo w Chorkówce pod Krosnem.

🔶 Jego hojność, skromność i bezinteresowność przysporzyły mu miano "ojca Łukasiewicza". Zmarł 7 stycznia 1882 r. na ostre zapalenie płuc, pozostawiając trwały ślad w historii polskiego przemysłu naftowego i społeczeństwa.

Brak komentarzy: