ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

poniedziałek, 29 stycznia 2024

Wątek unicko-cerkiewny w Węgrowie

 Węgrów wpół do Uhrów wpół Wengrov

Szukasz latami, szukasz, a tu stoi jak wół!
Cerkiew lub fundacja cerkiewna w Węgrowie od końca XVI wieku - prawdopodobnie na rozstaju dzisiejszych ulic Zwycięstwa, Traugutta i Siedleckiej. Na mapie Heldensfelda z przełomu XVIII i XIX wieku widać to jako podwójny krzyż (w komentarzu). Ten drugi w miejscu nowo-odkrytego sporego cmentarza (mohiłki?). Zatem klasyczna para cerkiew-mohiłki ?
Co ciekawego, że wpisano węgrowski wątek unicko-cerkiewny w Węgrowie na 10 lat przed oficjalnym wprowadzeniem Unii Brzeskiej w 1596. Z tego też roku podobny zapisek zrobiono dla Sokołowa (oczywiście Podlaskiego). W obu miastach miano przejść na „unię” z prawosławia, co podkreśla zadomowienie Rusinów i Rusnaków w naszych sąsiednich miastach już dużo wcześniej, co podkreślają także wcześniejsze zapisy w obu o Ruskich Miastach jako istniejących podczas lokacji Nowych Miast zapewne ze znaczącą rolą Mazowszan (może też Koroniarzy (z kilku kierunków) i Litwinów?) katolików.
Dziękuję Semper Iuncti za inspirację Waszym ostatnim postem o równowadze liczby domów katolickich i unickich w Sokołowie wg. tabeli podymnej z 1789 roku w powiecie drohickim.
Źródło, w tym skanu z tabelą o fundacjach religijnych z komentarza:
Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Historyczno–Socjologiczny, Instytut Historii
ANETA ŚREDZIŃSKA
Miasta prywatne ziemi drohickiej i mielnickiej do końca XVIII wieku.
Rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem dr hab. Józefa Maroszka prof. UwB, Białystok 2011
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Trwają prace przy rozbudowie ul. Zwycięstwa w Węgrowie. Prace archeologiczne powinny zakończyć się do końca lipca.

Brak komentarzy: