Lwów i jego zabytki - październik 2018 r.
Lwów został "założony" ok. 1250 roku przez króla Daniela I Halickiego, który nazwał miasto to Lwowem na cześć swojego pierworodnego syna Lwa.
Po odrodzeniu się Państwa Polskiego w 1918 roku, Lwów był jednym z pięciu głównych miast Polski, obok Warszawy, Krakowa, Wilna i Poznania.
Głównymi zabytkami Lwowa są jego liczne kościoły, które po dewastacji w ubiegłych latach stopniowo były przywracane do swych pierwotnych funkcji. Jeszcze do niedawna w kościele Dominikanów było muzeum religii, a kościół Jezuitów dopiero w roku 2011 został oddany do użytku wiernych. Miałem okazję wspiąć się na wieżę Katedry Łacińskiej i wydawało się, że cała konstrukcja drewniana lada moment się rozpadnie. Trudno jest pokazać na filmie i fotografiach wnętrza ważniejszych kościołów, bo wszędzie obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania (nie niezrozumiałe dla polskiego turysty). Trzeba to robić tajniackim sposobem co przy braku w oświetleniu obniża jakość ujęć. Lwów bezspornie jest jednym z piękniejszych miast w Europie. Jego historyczne centrum w 1998 roku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nadmienić tu trzeba, że widoczne na filmie niemieckie swastyki na Pałacu Potockich są tylko czasowymi dekoracjami na potrzeby realizacji filmu z okresu II wojny światowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz