Został zbudowany już w XIII w. przez książąt halickich. Jego najważniejsza przebudowa, ukończona około 1480 r., miała miejsce w okresie panowania hospodara mołdawskiego Stefana III Wielkiego i Świętego. Okresowo twierdza znajdowała się w polskich rękach.
Zamek w Chocimiu to potężna twierdza mołdawska broniąca linii Dniestru, zbudowany w XIII w. przez książąt halickich.
W latach 1250-1264 książę halicki Daniel i jego syn Lew, choć zmuszeni do poddania się Złotej Ordzie, prowadzili prace mające na celu wzmocnienie fortec w swoim państwie. Zastąpili drewniane fortyfikacje grubym na pół metra kamiennym murem, który zaczynał się w miejscu, w którym obecnie znajduje się Wieża Północna i ciągnął się dalej na południe, gdzie znajdowała się siedziba dowódcy. Wykopano głęboki na 6 metrów rów wokół twierdzy. W północnej części twierdzy dobudowano nowe budowle obronne. W II połowie XIII wieku, twierdza została przebudowana przez wojewodę z Onutu, z pomocą genueńskich kupców z obszaru Morza Czarnego. Według niektórych źródeł pierwsza twierdza została zbudowana w 1325 r. przez mołdawskich wojewodów z Onutu, południowych wasali Księstwa Halicko-Wołyńskiego.
Na początku XIV wieku twierdza była najwyraźniej kontrolowana przez Polaków lub Węgrów, co wynika z hipotezy kronikarza Jana Długosza, zgodnie z którą twierdzę zbudował król Polski Kazimierz III Wielki.
Około 1340 r. twierdza Chocim została zajęta przez hospodara mołdawskiego Dragosza, lennika Królestwa Węgier. Po 1375 r. twierdza stała się częścią Hospodarstwa Mołdawii. Według innego źródła, obecne fortyfikacje zostały zbudowane po 1400 r. przez hospodara mołdawskiego Aleksandra Dobrego, z pomocą rzemieślników wysłanym przez jego szwagra wielkiego księcia litewskiego Witolda Wielkiego.
Następnie hospodar mołdawski Stefan III Wielki nakazał znaczne przedłużenie murów twierdzy. Zbudowano mury o szerokości 5-6 metrów i wysokości 40 metrów, dobudowano trzy wieże i urządzono wewnętrzny dziedziniec, który poszerzono o 10 metrów. Dziedziniec wewnętrzny podzielony był na dwór hospodarski i dwór żołnierski. Zbudowano także koszary wojskowe, o czym świadczą wykopaliska archeologiczne z ubiegłego wieku. Twierdza, umocniona przez Stefana III Wielkiego w drugiej połowie XV w., stała się jedną z twierdz obronnych północnej granicy średniowiecznej Mołdawii. W XIV - XVI w. Chocim był jedną z rezydencji hospodarów Mołdawii, administrowaną przez mołdawskich dowódców.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz