ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

czwartek, 26 listopada 2020

Kierowała biurem Sztabu Głównego Armii Ludowej

 To ona prowadziła śledztwo przeciwko gen. Augustowi Fieldorfowi ps. "Nil"

❗️
1️⃣2️⃣ lat temu w Oksfordzie zmarła Helena Wolińska, stalinowska prokurator wojskowa, doktor nauk prawnych na podstawie pracy „Przerwanie ciąży w świetle prawa karnego”. W 2007 roku, na wniosek pionu śledczego IPN, Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania Wolińskiej. Rok wcześniej brytyjskie Home Office odmówiło wydania jej Polsce drogą ekstradycji powołując się na "przesłanki natury humanitarnej".
🗣 - Podpis ppłk Wolińskiej figuruje na moim akcie oskarżenia czerwonym ołówkiem. Zatwierdzając akt oskarżenia wobec mnie wiedziała, że jestem współzałożycielem Żegoty (Rady Pomocy Żydom). Jestem przykładem, że tłumaczenia pewnych ludzi wokół Wolińskiej i jej samej, że trwa wokół niej jakaś antysemicka akcja, są bzdurą - w ten sposób Władysław Bartoszewski odniósł się do słów Heleny Wolińskiej, która postanowienie polskiego sądu określiła jako „cyrk”.
⚠️ Helena Wolińska, jako podpułkownik wojska w stanie spoczynku, a w okresie stalinowskim prokurator wojskowa, była podejrzana o bezprawne aresztowanie 24 osób w latach '50. Wśród aresztowanych byli m.in. gen. August Emil Fieldorf "Nil", Władysław Bartoszewski i działacz komunistyczny Zenon Kliszko.
ℹ W czasie II wojny światowej Wolińska uciekła z warszawskiego getta. Kierowała biurem Sztabu Głównego Armii Ludowej. Po wojnie pracowała w Komendzie Głównej MO, potem - w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej. Wraz z Józefem Światłą prowadziła śledztwo przeciw gen. Fieldorfowi. Zasiadała w komisji weryfikującej sędziów i prokuratorów wojskowych. Po 1956 r. pracowała w Instytucie Nauk Społecznych przy KC PZPR, skąd zwolniono ją w 1968 r. w wyniku czystek antysemickich. Wkrótce potem wyjechała z Polski. Na początku lat 70. osiadła w 🇬🇧Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymała obywatelstwo. Nigdy nie odpowiedziała za swoje czyny.
📚 Dowiedz się więcej z publikacji IPN: "Prawnicy czasów bezprawia. Sędziowie i prokuratorzy wojskowi w Polsce 1944–1956" ➡https://ipn.gov.pl/.../12382,Prawnicy-czasow-bezprawia...

Brak komentarzy: