ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

środa, 22 lutego 2023

Nasz język ojczysty

 Zupełnie Inna Opowieść

Dziś DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Jest językiem fleksyjnym, z rozbudowaną fleksją w zakresie morfologii. Akcent pada w nim zwykle na drugą sylabę od końca, a w zdaniu przeważa szyk SVO ((podmiot orzeczenie dopełnienie).
Pierwsze zdanie zapisane w naszym języku ojczystym wypowiedział podobno w XII wieku rycerz pochodzenia czeskiego do swojej spracowanej żony, a mniej więcej sto lat później zapisano je w tzw. Księdze Henrykowskiej: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”. Choć to nie musi być prawda. Otóż znamy też inne zdania, o kilka lat wcześniejsze, bo spisane ponoć tuż po roku 1260. To tzw. zdania legnickie: „Byegaycze, byegaycze! (...) Gorze szą nam stalo!”. Dlaczego tak rzadko się o nich mówi? Rzecz w tym, że miały pochodzić z „Kroniki Wincentego z Kielczy”, która…. zaginęła. Ich zapis znamy więc jedynie z „Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego” spisanych przez Jana Długosza w latach 1455-80.
Doceniając polszczyznę, pamiętajmy też o pięknie innych języków ojczystych. Obchodzone dziś święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie 21 lutego 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Brak komentarzy: