ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

czwartek, 2 lutego 2023

Ryszard Szurkowski

 Lions Club Poznań 1990

Ryszard Szurkowski 12.01.1946 - 01.02.2021 🚲🏆🥇
To był poniedziałek 2 lata temu. Wielu z nas jechało właśnie do pracy czy też powoli zaczynało dzień, gdy kolarskie środowisko w Polsce, a za chwilę i na świecie, obiegła bardzo smutna wieść. W wieku 75 lat odszedł największy. Ryszard Szurkowski.
Kiedy kolejny raz walczył o życie w szpitalu po ciężkiej operacji, wielu z kolarskich fanów nie miało o tym pojęcia. Jeszcze w niedzielę oglądaliśmy film dokumentalny „Ryszard Szurkowski - Wyścig przez życie” autorstwa Zbigniewa Rytla. Odżyły wspomnienia o jego największych sukcesach.
Niegdyś kibicowały mu miliony Polaków. Przy trasie Wyścigu Pokoju ustawiały się nieprzebrane tłumy, by choć przez chwilę móc ujrzeć szybko przemykającą sylwetkę Mistrza. Kolejne tysiące par uszu wyczekiwało niezwykle barwnych meldunków z trasy podawanych przez radioodbiorniki. Dzieciaki wystawały godzinami w oczekiwaniu na autograf, a reporterzy, mimo że byli właśnie w pracy, marzyli o uścisku dłoni Mistrza.
Kiedy odszedł jego rodzina i bliscy umówili się, że będą o nim mówić w czasie teraźniejszym. Tak, jakby ciągle był pośród nas. Wszak tak wielka osobowość i człowiek nie może po prostu odejść. Pamięć o tym kim był i czego nas nauczył nie może, tak po prostu ulec zatraceniu.
Za sprawą Lions Club Poznań 1990 powstała idea o budowie Muzeum Ryszarda Szurkowskiego w Krośnicach, które godnie zachowa pamięć o Ryszardzie Szurkowskim. Wszak jego historia i pasja są wciąż żywe, bo przecież to wszystko, co wspaniałe, co uczyniło z niego Mistrza i co na zawsze zapisało jego nazwisko na kartach światowej historii, zdarzyło się jedynie chwilę temu…
Proces budowy muzeum jest niezwykle czasochłonny i drobiazgowy. Przez ponad półtora roku musieliśmy zebrać wszystkie artefakty, czarno-białe fotografie, archiwalne, nigdy dotąd niewidziane negatywy, fragmenty radiowych audycji, nagrania filmowe, historyczne koszulki, często wciąż noszące ślady rywalizacji, numery startowe czy wreszcie prawdziwe rowery, na których ścigał się nasz mistrz, aby móc pokazywać i dalej przekazywać dziedzictwo Ryszarda Szurkowskiego.
W najbliższych dniach zaczynamy budowę wystawy. Gotowe elementy ścian będą wytwarzane w Poznaniu, a następnie przewożone i montowane w Krośnicach. Zgodnie z opracowanym przez projektantów harmonogramem, powinniśmy w połowie roku zakończyć wszystkie prace.
Chcemy stworzyć miejsce, które nie tylko zachowa pamięć o Ryszardzie ale i zainspiruje kolejne pokolenia kolarzy. Stanie się swoistą mekką, do której wielu entuzjastów kolarstwa będzie chciało pielgrzymować.
Muzeum Ryszarda Szurkowskiego powstaje po to, aby każdy z nas mógł sobie uświadomić, czemu polska kolarska historia, choć tak mało znana, jest tak niezwykła.
Ryszard pomimo swoich sukcesów pozostawał bardzo skromnym człowiekiem. Nie szukał sławy. Tym bardziej zasłużył, aby pamięć o nim nie zagasła nigdy.
Dominik Rukat i Krzysztof Kozanecki - 🦁 Lions Club Poznań 1990
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, rower i tekst „5 6 MUZEUM”

Brak komentarzy: