Nowina o pogromie pod Orszą dotarła natychmiast do miasta wzbudzając nadzieję wśród zwolenników Litwy. Mieszczanie smoleńscy, z władyką Warsonofiejem na czele, przygotowali w tajemnicy zamach aby przejąć miasto od wystraszonych Moskali i oddać je zwycięzcom, których spodziewano się w najbliższych dniach. Jednak, podobnie jak opóźnienie po Grunwaldzie pozwoliło Krzyżakom umocnić Malbork, tak teraz trzy tygodnie spędzone po bitwie przez wojska Ostrogskiego na polach orszańskich, pozwoliły stłumić Moskalom bunt, stracić litewskich stronników i umocnić gród do obrony. Odzyskano co prawda kilka pomniejszych miast, ale najważniejsze z nich, Smoleńsk, było stracone.
Wojna trwała dalej. Zygmunt Stary miał jednak także inne zmartwienia, zwłaszcza dzięki Habsburgom. W 1522 zawarł rozejm z Wasylem. Pozwoliło to zająć się wojną w Prusach i rozwiazać problem Zakonu Krzyżackiego w 1525. Rok później pod Mohaczem zginął Ludwik, ostatni Jagiellon na tronie Czech i Węgier. Znów rozgorzał spór z Habsburgami.
W 1533 zmarł Wasyl pozostawiając trzyletniego syna Iwana. W Moskwie bojarowie są skłonni do pokoju z Litwą. Ostatni raz Zygmunt Stary szykuje wyprawę na Smoleńsk, niestety bez powodzenia. To właśnie ten moment przedstawił Matejko na swoim "Stańczyku" (o czym kiedyś pisałem więcej).
Upadek Smoleńska 31 lipca 1514 jest datą przełomową w naszej historii. Oznacza nowy rozdział w stosunkach państwa polsko-litewskiego z państwem moskiewskim. Do tej pory w zmaganiach o przewagę wygrywała Litwą, którą wzmocniła dodatkowo unia z Polską. Od zdobycia przez Moskwę Noworodu Wielkiego (ok. 1480) do zdobycia Smoleńska panowała mniej więcej równowaga sił.
Od przełomu letnich dni roku 1514 stopniowo zaczęła rosnąć przewaga Moskwy, a później Rosji. Dalekosiężną konsekwencją tego procesu był nie tylko upadek Rzeczypospolitej pod koniec XVIII wieku, ale też jest nią sytuacja obecna...
Jeśli zainteresował Państwa ten wpis, zachęcam do jego udostępnienia.
Przygotowanie podobnych wpisów wiąże się z poświęceniem czasu kosztem innych zajęć. Jeśli mają Państwo chęć, zapraszam do wspierania tego konta:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz