ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

środa, 25 marca 2020

Bł. Marianna Biernacka - poszła na śmierć za synową i nienarodzone dziecko.

Historia 1918-1945

Marianna Biernacka z d. Czokało, urodziła się w 1888 r. w Lipsku nad Biebrzą. Nie zachowała się żadna dokumentacja mówiąca o dniu i miesiącu urodzenia. Wychowywała się w rodzinnym miasteczku. Miała 20 lat gdy wyszła za mąż za Ludwika Biernackiego. W małżeństwie urodziło się sześcioro dzieci, czworo zmarło tuż po urodzeniu. Pozostała córka Leokadia i syn Stanisław. Biernaccy utrzymywali się z pracy na gospodarstwie. Po śmierci męża, Marianna zamieszkała z synem, gdyż córka Leokadia wyszła za mąż.
Po ślubie syna Stanisława z Anną Szymańczykówną 11 lipca 1939 r. Marianna dzieliła codzienność z młodym małżeństwem. Wykazywała postawę zatroskania, życzliwości i matczynej miłości wobec małżonków i ich potomstwa.
Na początku lipca 1943 r. miały miejsce masowe aresztowania mieszkańców Lipska i okolic, które były odwetem Niemców za zabicie przez partyzantów niemieckiego policjanta. Na liście aresztowanych znalazł się Stanisław Biernacki i jego żona Anna.
Pewnego lipcowego poranka 1943 r., uzbrojony żołnierz niemiecki wszedł do domu Biernackich, nakazując Annie i Stanisławowi opuszczenie mieszkania. Marianna - teściowa, padła do nóg esesmana i błagała go o zezwolenie pójścia na śmierć zamiast synowej, wypowiadając słowa:
"Jak ona pójdzie, jest przecież w ostatnich tygodniach ciąży, ja pójdę za nią".
Niemiec zgodził się na propozycję Marianny, która wraz z synem i innymi aresztowanymi została przewieziona do więzienia w Grodnie. 13 lipca 1943 r. Marianna Biernacka została rozstrzelana przez Niemców razem z 49 mieszkańcami Lipska na fortach za wsią Naumowicze pod Grodnem.
Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Lipska, został postawiony pomnik obok domu, w którym mieszkała Marianna do czasu jej aresztowania. Na pomniku wypisano słowa:
"W hołdzie zamordowanej 13 VII 1943 r. przez hitlerowskich oprawców, mieszkańcy Lipska Marii Biernackiej, która oddała swoje życie za innych, TPL 1983 r".
W 50 rocznice wybuchu II wojny światowej, na wniosek Towarzystwa, 16 lipca 1989 r. w kościele parafialnym w Lipsku została wmurowana tablica pamiątkowa z nazwiskami pomordowanych w Naumowiczach mieszkańców Lipska, wśród których znajduje się nazwisko błogosławionej Marianny Biernackiej i jej syna Stanisława.
Anna Biernacka - synowa uratowana przez błogosławioną Mariannę, zmarła w wieku 98 lat 4 sierpnia 2014 r.

Brak komentarzy: