·
Grono odbiorców: Publiczne
23 października 1956 roku w Budapeszcie, przed pomnikiem bohatera Polski i Węgier gen. Józefa Bema, zgromadziły się tłumy️. Przybyło ok. osób. Wznoszono okrzyki: „Rosjanie do domu!”, „Niech żyje Polska!”, „Wolność, niepodległość!”, „Wszyscy Węgrzy chodźcie z nami, pójdziemy za Polakami!”.
To właśnie manifestacje poparcia dla odwilży politycznej w Polsce dały początek Powstaniu Węgierskiemu, które rozpoczęło się 64 lata temu. Entuzjastyczne poparcie przez Węgrów tzw. Poznańskiego Czerwca 1956 zrodziły niebezpieczeństwo umiędzynarodowienia sprawy niepodległości Polski i Węgier. Moskwa nie mogła nie zareagować.
Wybór I sekretarza PZPR wbrew woli Moskwy i bez inwazji Armii Czerwonej, rozbudził nadzieje na to, że podobnie może stać się na Węgrzech. Demonstracja spod pomnika Bema przeniosła się pod parlament i gmach radia, gdzie bezpieka otworzyła ogień do mieszkańców węgierskiej stolicy pragnących żyć w wolnym kraju. Węgrzy chwycili za broń. Nazajutrz Sowieci w sile 150 000 żołnierzy wspierani przez 2 000 czołgów, artylerię i lotnictwo szturmowe rozpoczęli krwawą pacyfikację rewolty niepodległościowej.
Za stłumienie powstania węgierskiego w 1956 roku odpowiada m.in. kat dwóch narodów - polskiego i węgierskiego - Iwan Sierow, który osobiście dowodził operacjami KGB. Za "zasługi" Sierow otrzymał drugi Order Kutuzowa I klasy w grudniu 1956.
Na wiadomość o krwawym stłumieniu powstania, w całej Polsce zaczęły powstawać komitety zajmujące się wspieraniem i działaniem na rzecz Węgrów. Pierwsze transporty z krwią i pomocą medyczną przyleciały na Węgry już 25 października.
Obejrzyj film na IPNtv o mieszkańcach Szczecina, którzy nieśli pomoc naszym braciom z południa https://bit.ly/2MDsfUQ
Dowiedz się więcej:
Wystawa "Budapeszt '56" https://bit.ly/2ypXtqU
„Węgierska rewolucja 1956. Pamiętnik dwunastolatka” https://bit.ly/2CY8RhN
"Polacy to nasi przyjaciele. Węgrzy i Powstanie Warszawskie 1944" https://przystanekhistoria.pl/.../24085,Polacy-to-nasi...
Fotografie z wystawy IPN "Budapeszt '56"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz