03.10.1906 r.
SOS został przyjęty jako międzynarodowy sygnał ratunkowy.
Sygnał pomocy SOS towarzyszy nam od ponad stu lat i wciąż jest najpopularniejszym sygnałem alarmowym. Prosta sekwencja znaków a alfabecie Morse'a została nadana po raz pierwszy 10 czerwca 1909 roku
Przyjęto taką jego postać, gdyż jest łatwa do zapamiętania, nadawania i rozpoznania – składa się z: trzech krótkich, trzech długich i znowu trzech krótkich sygnałów. Sygnały nadawane są jednak jeden za drugim, bez przerw między trójkami jednakowych sygnałów, dlatego nie jest on równoważny nadaniu ciągu liter S-O-S. Pierwsze skuteczne wykorzystanie tego sygnału nastąpiło 10 czerwca 1909 roku: w katastrofie liniowca s/s Slavonia, który rozbił się na Azorach.
W kwietniu 1912 roku, sygnał SOS pozwolił uratować 706 osób z jednej najbardziej znanych katastrof morskich – zatonięcia „Titanica”. Wezwanie o pomoc zostało odebrane przez brytyjski statek „Carpathia”, który przemierzał w tym czasie północny Atlantyk. Radiotelegrafistom udało się odczytać strzępy słów, które złożyły się na pilne wołanie o pomoc i pozwoliły uratować ocalałych.
Sygnał SOS stosowany był w radiotelegrafii. Obecnie w łączności radiotelefonicznej, teleksowej oraz wyprawach kosmicznych w sytuacji zagrożenia życia zatwierdzony jest sygnał MAYDAY wywodzący się z francuskiego "m'aider" oznaczającego "pomocy". Aby zasygnalizować bezpośrednie zagrożenie życia słowo "mayday" należy wypowiedzieć trzykrotnie – "mayday, mayday, mayday". Zwykle podaje się również znaki rozpoznawcze statku, jego pozycję i powód zgłoszenia sygnału. W przypadku wystąpienia awarii niezagrażającej życiu stosuje się sygnał "pan-pan" oznaczający (z francuskiego) "defekt". Należy nadać go trzykrotnie w sekwencji "pan-pan pan-pan pan-pan" lub "pan-pan-pan".
Z czasem zaczęto interpretować ten sygnał jako skrótowiec, między innymi od frazy save our souls / skins (ratujcie nasze dusze / skóry), save our ship (ratujcie nasz statek) lub send out succour (wyślijcie pomoc).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz