ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

czwartek, 5 listopada 2020

Bo z tym jest coraz gorzej na pokładach okrętów

 W ramach przypomnienia dla załóg okrętów. Bo z tym jest coraz gorzej na pokładach okrętów publikujemy post:

2.Brygada Okrętów Desantowych
CEREMONIAŁ i ZWYCZAJE
W tej działce chciałbym wspomnieć o rzeczy ważnej, może nie najważniejszej, ale ważnej - o SŁOWNICTWIE i zwrotach używanych przez nas marynarzy w odniesieniu do naszych ceremoniałów.. Zgodnie z decyzją Nr 242/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 21 czerwca 2011 r. w MW obowiązuje RSO (Regulamin Służb na Okrętach Marynarki Wojennej). Nota bene obowiązywało ono i wcześniej, a to jest ostatnia jego urealniona wersja. Ceremoniały zostały w zachowane. I cóż czytamy w tym dokumencie w temacie BANDERA MARYNARKI WOJENNEJ:
Banderę na okręcie podnosi się według następujących zasad:
a) podczas postoju okrętu w porcie i na kotwicy banderę podnosi się o godzinie 08.00,a spuszcza o zachodzie słońca; w celu oddania ukłonu bandera może być podniesiona przed godziną 08.00 i po zachodzie słońca, o ile warunki na to pozwalają.
b) do codziennego podniesienia bandery przeprowadza się zbiórkę załogi na pokładzie okrętu. Zbiórki nie zarządza się podczas remontów i Dni Technicznych, wykonywania prac okrętowych, alarmów, przygotowania okrętu do wyjścia na morze i do walki, w dni sprzątania generalnego oraz w dni wolne od zajęć służbowych; w tych wypadkach banderę podnosi służba okrętowa, bez udziału załogi;
c) w portach polskich nie zarządza się zbiórki załogi do spuszczenia bandery ,a w ceremonii tej obowiązek uczestnictwa ma jedynie służba okrętowa; w portach zagranicznych przy spuszczeniu bandery stosuje się taki sam ceremoniał, jak przy jej podnoszeniu, a godzinę podniesienia i spuszczenia dostosowuje się do zwyczajów
lokalnych;
d) po spuszczeniu bandery składa się ją w kostkę o mniejszym formacie, tak, aby godło
z orłem stanowiło wierzchnią stronę kostki i w asyście służby odnosi do miejsca jej przechowywania; "
Dlaczego o tym z taką desperacją piszę ? Gdyż, jak widać w przytoczonych wersach - nigdzie nie występuje zwrot "OPUSZCZENIE BANDERY" Za to wielokrotnie mówi się o SPUSZCZENIU BANDERY !!! OPUŚCIĆ BANDERĘ można podczas oddawania pokłonu banderą, który jest formą oddania honoru. Otóż od dłuższego czasu zauważyłem, że nie przykłada się wagi do stosowania odpowiedniego, sformalizowanego słownictwa tylko następuje tzw. słowotok. Osoby przygotowujące materiały prasowe nie zadają sobie trudu, aby temat tak ważny dla historii zgłębić. Nie wspomnę o przełożonych i samych marynarzach, którzy powinni takie rzeczy rugować i starać się podtrzymać zarówno tradycje jak i stosowanie słownictwa z dokumentów. Przykłady można mnożyć, ale oto jeden z ostatnich. Dbajmy o tradycje i nasze słownictwo. W końcu to nas m.in. odróżnia od innych formacji, że mamy wspaniałe tradycje i słownictwo.
ORP Mewa kończy służbę w Marynarce Wojennej
Po ponad 52 latach służby w Marynarce Wojennej, na okręcie ORP Mewa opuszczono po raz ostatni biało-czerwoną banderę. Uroczystość odbyła się na terenie 13. Dywizjonu Trałowców w Porcie Wojennym w Gdyni.
ORP Mewa jest to pierwsza z trzech jednostek proj. 206FM, które zostaną wycofane ze służby w Marynarce Wojennej na przestrzeni najbliższych lat. Zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej okręty te mają zostać zastąpione serią trzech nowoczesnych niszczycieli min proj. Kormoran II, budowanymi aktualnie dla Marynarki Wojennej. Pierwszy z serii ORP Kormoran wszedł do służby 28 listopada 2017 roku.
Więcej na stronie 8.FOW;
Foto; 8.FOW

Brak komentarzy: