Czeski okręt podwodny ale, ale! Wbrew wielu żartom czeska, a dokładniej czechosłowacka, marynarka wojenna istniała naprawdę.
Tuż po I wojnie światowej Czechy i Słowacja, podobnie jak Polska, uzyskały niepodległość toworząc jedno państwo. Przedtem wchodziły one w skład Austro-Węgier, które to miały jedną z największych rzecznych i morskich flot wojennych na świecie opartą o porty na Adriatyku. To właśnie z habsburskiej floty pochodziły pierwsze okręty Czechów i Słowaków. To z nich powstała Czechosłowacka Marynarka Wojenna. Okręty czechosłowackiej marynarki wojennej patrolowały i chroniły rzeczną granicę Czechosłowacji. Ochraniały także żeglugę - Łaba i Dunaj to jedne z najważniejszych spławnych rzek w Europie.
Po II wojnie światowej Czechosłowacka Marynarka Wojenna kontynuowała swoje działanie. W jej skład weszły jednostki "odziedziczone" po tym razem po Niemcach. Byłe łodzie szturmowe oraz dawny Sicherungsboot 43. Okręt ten był uzbrojony w 75 mm działo z czołgu Panzer IV i w 4 działka przeciwlotnicze 20 mm. Bazą floty była Bratysława. W owym czasie głównym zadaniem marynarki Dunaju nie była obrona przed zewnętrzną agresją, ale uniemożliwienie własnym obywatelom ucieczki do Austrii.
Wraz z postępem rozwoju techniki wojskowej, okręty rzeczne stały się zbyt łatwym celem - np. dla samolotów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz