1 września anno Domini 1939 o godzinie 5:45 podporucznik Władysław Gnyś, poderwał swoją "jedenastkę" z lotniska w Balicach pod Krakowem. Przed nim startował jego dowódca kapitan Mieczysław Medwedecki. Rozkaz brzmi: przechwycić nieprzyjacielskie bombowce, wracające po bombardowaniu Krakowa. W trakcie lotu wznoszącego porucznik dostrzegł dwa niemieckie Junkersy 87b. Nieprzyjaciel pojawił się nagle, zaskakując zupełnie polskiego pilota. Gnyś dostrzegł jak jeden z nich sieje serią w kierunku jego dowódcy. Pierwsze kule okazały się niecelne, jednak Medwedecki najwidoczniej nie zauważył wrogich samolotów. Jego maszyna nadal się wznosiła, nie wykonując żadnych manewrów. Niemiec za drugim razem przyłożył się bardziej, druga seria podziurawiła PZL 11. Mieczysław Medwedecki z przestrzeloną wątrobą próbował "posadzić" swój samolot na polu, jednak przy próbie lądowania maszyna stanęła w płomieniach. Pilot zmarł na skutek złamania podstawy czaszki. Był to pierwszy polski, a zarazem aliancki pilot, który poniósł śmierć w tej wojnie.
jako pochodna określonego zbioru informacji w nie określonej rzeczywistości
ORP " Groźny" 351
sobota, 31 lipca 2021
Władysław Gnyś
Pierwsza na świecie „transakcja naftowa”
31 lipca 1853 roku, podczas nocnej operacji we lwowskim szpitalu na Łyczakowie po raz pierwszy publicznie zastosowano lampę naftową projektu Ignacego Łukasiewicza. Lampę, w której nafta mogła się bezpiecznie palić wykonał blacharz lwowski Adam Bratkowski.
Bór-Komorowski wydaje płk. „Monterowi” rozkaz rozpoczęcia akcji zbrojnej w Warszawie
31 lipca 1944 roku odbyła się krótka odprawa Komendy Głównej AK, zakończona o godzinie 13.00. Generał „Bór” zarządził jedynie utrzymanie pogotowia bojowego oraz odłożenie decyzji do czasu wyjaśnienia sytuacji na froncie. Termin następnej odprawy wyznaczono na godzinę 18.00. Popołudniu dotarł meldunek ,,Hellera'' o przerzuceniu na Pragę niemieckiej dywizji pancernej „Hermann Goering”. Około 17.30, na odprawę przybył pułkownik „Monter”, który poinformował, że Armia Czerwona wkroczyła na Pragę. W obecności i za zgodą Delegata Rządu RP na Kraj, wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego „Sobola”, gen. Bór-Komorowski wydaje płk. „Monterowi” rozkaz rozpoczęcia akcji zbrojnej w Warszawie następnego dnia o godz. 17.00. Zaszyfrowany rozkaz był gotowy o godz. 20.00. Zaszyfrowany rozkaz nie dotarł 31 lipca do adresatów ze względu na godzinę policyjną. Mobilizacją objęto 40 – 45 tys. ludzi, zorganizowanych w ośmiu obwodach podległych Komendzie Okręgu Warszawskiego AK oraz w oddziałach wydzielonych.
Pod Jastkowem
31 lipca 1915 roku pod Jastkowem w okolicach Lublina 4 Pułk Piechoty Legionów Polskich dowodzony przez podpułkownika Bolesława Roję stoczył swój pierwszy bój z oddziałami Armii Rosyjskiej.
Henryk Cybulski
1 lipca 1943 roku podczas żniw w kolonii Przebraże powiat Łuck nastąpił atak około 3500 Ukraińców, w tym 2,5 tys. uzbrojonych w broń palną oraz około 1 tysiąca uzbrojonych w dzidy, siekiery, drągi, noże. Komendant Henryk Cybulski rzucił do boju wszystkie siły samoobrony (3 kompanie). Do walki byli gotowi nawet cywile uzbrojeni w broń białą. Front walk rozciągnął się na kilka kilometrów. Walki trwały do wieczora. Z bitwy zwycięsko wyszli Polacy - pocisk wystrzelony z 45-mm działka trafił w skład ukraińskiej amunicji, to zmusiło Ukraińców do odwrotu.
Książę Zdzisław Lubomirski
Książę Zdzisław Lubomirski – jeden z ojców polskiej niepodległości
piątek, 30 lipca 2021
Bitwa pancerna pod Wołominem
30 lipca 1944 roku rozpoczęła się bitwa pancerna pod Wołominem, jedna z największych bitew czołgowych w historii drugiej wojny światowej i prawdopodobnie trzecia , co do wielkości po bitwach pod Kurskiem i Falaise.Szacuje się, że wzięło w niej udział łącznie 1000 czołgów z czego około 500 zostało całkowicie zniszczonych.W batalii tej wzięły udział jednostki 3 Korpusu Pancernego,8 Gwardyjskiego Korpusu Pancernego i 16 Korpusu Pancernego 2 Armii Radzieckiej idącej od strony Lublina i Dęblina.Po przeciwnej stronie stanęły:1 Spadochronowo-Pancerna Dywizja "Herman Goering", 5 Dywizja Pancerna SS "Wiking",3 Dywizja Pancerna SS "Totenkopf"oraz 4 i19 Dywizje Pancerne. Bitwa zakończyła się po tygodniu sromotną klęską Rosjan.
Władysław Sikorski i ambasador radziecki Iwan Majski
30 lipca 1941roku w Londynie premier Władysław Sikorski i ambasador radziecki Iwan Majski w obecności Winstona Churchila podpisali układ na podstawie którego w Związku Radzieckim miała powstać Armia Polska. Porozumienie to unieważniało wszystkie inne traktaty niemiecko-radzieckie zawarte do 1939 roku, a także przywracało stosunki dyplomatyczne między Polską i Związkiem Radzieckim. W układzie tym władze sowieckie przystały również na "amnestię" wszystkich obywateli polskich, którzy po 1939 roku zostali zesłani na terytorium ZSRR.
Korespondencja
Korespondencja arcybiskupa rzymskokatolickiego Bolesława Twardowskiego (zdjęcie) z metropolitą grekokatolickim Andrzejem Szeptyckim z dnia 30 lipca 1943 roku:
Nikołaj Jeżow
30 lipca 1937 roku w Moskwie szef NKWD Nikołaj Jeżow (zdjęcie) wydał rozkaz numer 0O447, na mocy którego od sierpnia 1937 roku do września 1938 roku radzieckie sądy wydały zaocznie ponad 700 tysięcy wyroków śmierci na "wrogów ludu". W ramach tej masowej eksterminacji wyroki takie wydano na ponad 111 tysięcy Polaków zamieszkujących na terenach ówczesnego Związku Radzieckiego, a także terenach wchodzących kiedyś w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Amon Leopold Göth
30 lipca 1946 roku Amon Goeth, były komendant KL Płaszów został przewieziony na proces do Polski razem z Rudolfem Hoessem, byłym komendantem KL Auschwitz. Na dworcu głównym w Krakowie czekał na nich tłum rozwścieczonych ludzi. Przy czym to nie Rudolfa Hoessa rozpoznali zgromadzeni ludzie, lecz Amona Goetha zwanego ,,rzeźnikiem z Płaszowa''. Rudolf Hoess wspominał tamten dzień w swoim pamiętniku: ,,30 lipca przybyłem wraz z siedmioma innymi Niemcami do Krakowa. Na dworcu musieliśmy przez dłuższą chwilę czekać na samochód. W tym czasie zgromadziło się koło nas sporo ludzi, którzy nam złośliwie urągali. Götha zaraz poznano. Gdyby samochód nie nadjechał zaraz, obrzucono by nas kamieniami.''
Polacy zdobyli Brody
29 lipca 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej rozpoczęła się bitwa pod Brodami.
Mrągowo - Góra Czterech Wiatrów
Stok narciarski - zgadniecie gdzie? Mrągowo - Góra Czterech Wiatrów - dokładnie tu: http://aero-fotografia.pl/mala_galeria.php?token=UoHYBcTqjJ