ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

czwartek, 29 lipca 2021

Edward Gierek

 29 lipca 2001 roku w Cieszynie zmarł Edward Gierek (zdjęcie).

Urodził się 6 stycznia 1913 roku w Porąbce. Gdy miał 12 lat wyemigrował z rodziną do Francji,gdzie podjął pracę w kopalni soli potasowej. W wieku 17 lat wstąpił do partii komunistycznej.W 1934 roku wrócił do Polski,by odbyć służbę wojskową po czym wyjechał do Belgii. Tam również działał w partii komunistycznej i nauczył się mówić płynnie po francusku.W czasie okupacji działał w belgijskim ruchu oporu. W 1948 roku wrocił do Polski i wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1957 roku został I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. W 1970 roku zastąpił na stanowisku I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR skompromitowanego na skutek wypadków grudniowych Władysława Gomułkę. Właśnie okres lat 70 tych jest czasem jego najszerszej działalności,a jednocześnie jest też okresem budzącym do dziś ogromne kontrowersje. Powstawały w tym czasie wielkie zakłady przemysłowe takie jak Huta Katowice,na masową skalę rozbudowywano miasta. Wizerunek dobrego gospodarza skutecznie zapewniała mu doskonale rozbudowana propaganda.
Edward Gierek, pierwszy przywódca
socjalistycznej Polski wychowany na
„burżuazyjnym” zachodzie, starał się – w miarę swoich możliwości – przybliżać kraj do wzorców zachodnich, nie rezygnując jednak z
pryncypiów socjalizmu.
W porównaniu z "szarym okresem rządów Władysława Gomułki czasy Edwarda Gierka wyróżniają się raczej pozytywnie, choć druga połowa lat 70.
zakończyła się gospodarczym kryzysem w wielu dziedzinach i doprowadziła w rezultacie
do upadku PRL.
Nie da się ukryć, że Gierek w jakiś sposób otworzył komunistyczną Polskę na świat. Ekipa Gierka próbowała też naprawy stosunków z Watykanem. Okres rządów Gierka ma też wiele minusów,chociażby niezbyt udany podział administracyjny na 49 województw, aresztowania opozycji czy braki towarów na rynku.
Na skutek rozpoczynających się w 1980 roku kolejnych protestów robotniczych i pozakulisowych rozgrywek Gierek został odsunięty od władzy na rzecz Stanisława Kani.
W stanie wojennym na polecenie generała Jaruzelskiego został zatrzymany przez funkcjonariuszy BOR-u i milicjantów w swoim domu w Katowicach i internowany w ośrodku
w Głębokiem koło Koszalina, gdzie został przetransportowany śmigłowcem. Zwolniony z internowania w grudniu 1982 roku otoczony został stałą obserwacją . Specjalna komisja partyjna PZPR oskarżyła go o przywłaszczenie
domu i działki w Katowicach.
3 sierpnia 2001 roku Gierek został pochowany na katolickim cmentarzu w Sosnowcu Środuli. W pogrzebie uczestniczyli między innymi Edward Babiuch,Mieczysław Rakowski i Zbigniew Messner. Z tych wymienionych tu osób żyje jeszcze tylko Edward Babiuch.
Boguś
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba

Brak komentarzy: