Dlaczego mnisi mieli taką fryzurę? Mało znane znaczenie tonsury monastycznej
Dlaczego mnisi mieli taką fryzurę?
Karolina Perkins
Karolina Perkins26 stycznia 2024 r. — 2 minuty czytania
Podziel się tym postem
Św. Tomasz z AkwinuStrzyżenie mnichów, Tomasz z Akwinu, Święty Antoni
Artystyczne przedstawienia świętych, takich jak św. Antoni z Padwy, św. Franciszek z Asyżu, a nawet św. Tomasz z Akwinu, ukazują ich z podobną fryzurą.
Ten styl polegał na goleniu czubka głowy, ale pozostawianiu wokół głowy okrągłego lub aureoli włosów.
Wikimedia Commons, domena publiczna
W średniowieczu duchowni w kilku zakonach (przede wszystkim dominikanie i franciszkanie) byli naznaczeni fryzurą, którą niektórzy dziś określiliby jako dziwaczną.
Praktyka tonsury jest odnotowywana od końca V wieku. Papież Paweł VI zniósł tonsurę w 1972 roku.
Według Encyklopedii Katolickiej:
"Tonsura (łac. tondere, "strzyc"), święty obrzęd ustanowiony przez Kościół, przez który ochrzczony i bierzmowany chrześcijanin zostaje przyjęty do stanu duchownego przez strzyżenie włosów i nałożenie komży.
"Jeśli chodzi o tonsurę klasztorną, niektórzy pisarze wyróżniają trzy rodzaje: (1) rzymską lub św. Piotra, kiedy cała głowa jest ogolona z wyjątkiem kręgu włosów; (2) wschodni, czyli św. Pawła, kiedy cała głowa jest ogołocona z włosów; (3) celtycki lub św. Jana, kiedy tylko półksiężyc włosów jest zgolony z przodu głowy".
Encyklopedia zauważa również, że w większości zostały "wyjęte z użycia", chociaż niektóre społeczności nadal je noszą.
Wielebny Ambroży Little OP z Instytutu Tomistycznego wyjaśnia, że wszystkie zakony monastyczne miały tę fryzurę. Był to znak, że dana osoba była oddana służbie Bożej.
Dodaje, że mężczyźni przygotowujący się do kapłaństwa otrzymali tonsurę na wczesnym etapie formacji, podobnie jak dziś otrzymują urząd akolity i lektora.
Ta fryzura mogła powstać z kilku powodów.
"Wydaje się, że pojawił się we wczesnych klasztorach, gdzie tonsura była oznaką ucieczki od świata i światowego statusu" – mówi wielebny Little OP.
Św. Tomasz z Akwinu odnosi się do tonsury jako wezwania do doskonałej cnoty i godności królewskiej, ponieważ przypomina koronę.
Kliknij tutaj, jeśli nie widzisz powyższego filmu.
Inne teorie głoszą, że nie tylko symbolizował posłuszeństwo i oderwanie, ale także stał się symbolem korony cierniowej noszonej przez Chrystusa podczas Jego męki i śmierci.
Według o. Gregory'ego Pine'a OP, inna teoria mówi, że tonsura była używana jako narzędzie do odróżniania duchownych od ogółu społeczeństwa.
W wywiadzie udzielonym w podcaście Mattowi Fraddowi, ksiądz Pine został zapytany, dlaczego nie ma fryzury mnicha.
Powiedział: "Nie nosimy już tonsury, ponieważ nie jest to już wymagane przez prawo kościelne".
Kontynuuje, mówiąc, że tonsura była sposobem identyfikacji duchownego, ponieważ czasami trudno było odróżnić duchownego od innych ludzi ze względu na sposób, w jaki ludzie ubierali się w tamtym czasie.
Dziś nie doświadczamy tych samych problemów, co może być powodem, dla którego nie jest już potrzebny.https://www.churchpop.com/why-did-monks-have-that-haircut-the-little-known-meaning-of-monastic-tonsure/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz