25 marca 1807 roku król Jerzy III podpisał "Slave Trade Act" z 1807 r., czyli ustawę wprowadzającą zakaz handlu niewolnikami w Zjednoczonym Królestwie i całym Imperium Brytyjskim, co nie oznaczało jednak zniesienia niewolnictwa jako takiego (to nastąpiło dopiero w 1833 r.).
Ustawa wchodziła w życie 1 maja 1807 roku, a jeszcze 27 marca z portu w Liverpoolu wyruszył w drogę statek niewolniczy Kitty's Amelia. Był to ostatni legalny rejs tego rodzaju statku pod brytyjską banderą.
Kitty's Amelia popłynął do Sierra Leone, skąd zabrał 277 niewolników. Oprócz niego afrykańskie wybrzeże opuściły cztery inne statki niewolnicze i wszystkie razem skierowały się na Karaiby, eskortowane przez szesnastodziałowy slup HMS Favorite. Był to ostatni tego rodzaju brytyjski konwój morski.
Po siedmiu tygodniach, 25 stycznia 1808 r., Kitty's Amelia zawinął do portu w Jamajce. Ze wspomnianych 277 ludzi stanowiących ładunek statku podróż przeżyło 233. Wg kapitana jednostki Hugh Crowa na pozostałych statkach panowały jeszcze gorsze warunki, a śmiertelność wśród niewolników była dwukrotnie większa, gdyż handlarze spieszyli się, by zdążyć przed wejściem w życie zakazu.
Na ilustracji wzór odznaki brytyjskiego Towarzystwa Antyniewolniczego. napis na wstędze brzmi: "Czyż nie jestem człowiekiem i bratem?".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz