✚ CO ZAWDZIĘCZAMY OKRESOWI ŚREDNIOWIECZA?? ✚
Katolicyzm atakowany był za rzekome utrzymywanie ludzi w ciemnocie i hamowanie nauki, podczas gdy de facto stworzył on naukę. Zbudował pierwsze europejskie uniwersytety, wprowadził międzynarodowy tytuł magistra pozwalający na wykładanie na wszystkich uczelniach, dzięki Kościołowi ludzie mogli podróżować po świecie i studiować, czego nie było nigdy wcześniej. Nonsensem jest twierdzenie, jakoby Kościół hamował odkrycia naukowe ze względu na strach przed obaleniem twierdzeń teologicznych. Prawda jest taka, że zawsze rozumiano, iż Bóg stworzył świat według racjonalnych praw i nie są one w stanie kolidować w żaden sposób z teologią, dlatego powinny być badane oddzielnie. Pozwoliło to np. Jezuitom na osiągnięcie niebywałych efektów w ich badaniach, czym przyczynili się do chwały Kościoła i wiary katolickiej - jedynej, która nie konfliktowała z nauką i racjonalnym badaniem świata.
Zakonnicy (głównie benedyktyni i cystersi) zajmowali się rolnictwem i udoskonalaniem jego technik i narzędzi, dzięki czemu mieliśmy koło wodne, młyn, pierwsze "ciężkie" narzędzia, udoskonalone metody wykorzystania zwierząt pociągowych do pracy, rozwój metalurgii. Mówi się nawet, że cystersi byli o krok od wynalezienia pieców, które stały się jednym z filarów rewolucji przemysłowej w Anglii. Regularnie spotykali się również co roku, aby wymieniać się pomysłami i odkryciami naukowymi, technicznymi. Ponadto, mnich Dom Perignon odkrył (inne źródła mówią, że udoskonalił i opisał) możliwości uzyskiwania szampana. Architektura gotycka z kolei, nie przestaje zadziwiać swym pięknem i wyrafinowaniem. Niewielu ludzi wie, że gra świateł, jaką możemy dostrzec dzięki wspaniałym witrażom i odpowiedniemu układowi okien była inspirowana wyobrażeniem o Boskim świetle, będącym darem od Najwyższego dla ludzi i wyrazem Jego miłości. Należy również zwrócić szczególną uwagę na wyjątkową precyzję i symetrię gotyckiej architektury, którą również wiązano z racjonalnym i nieomylnym planem Bożego stworzenia.
Zakonnicy słynęli z przepisywania ksiąg i w okresie upadku Rzymu przechowali perły starożytnej literatury. Katolicki duchowny jest twórcą organów, równie istotne jest stworzenie i udoskonalenie zapisu nutowego.
Kodeks rycerski oparty o nauki Kościoła i Biblii stał się podstawą chwały, jaką do dziś okryci są rycerze. To w średniowieczu powstawały niektóre techniki taneczne, savoir vivre.
To Kościół propagował naukę i powszechną edukację (również w Polsce), historycy twierdzą, że być może nawet do dziś żadna instytucja nie wyłożyła tak ogromnych sum pieniędzy (i złota) na rozwój nauki, jak właśnie Kościół Katolicki ("Jak Kościół katolicki zbudował zachodnią cywilizację", rozdział "Kościół a nauka").
Okno życia, według podań wymyślone przez Innocentego III uratowało tysiące istnień ludzkich przed śmiercią na śmietnisku (do czego ONZ pragnie teraz znowu doprowadzać). Pierwszy zegar mechaniczny jest dziełem katolickiego duchownego. Prawo kanoniczne było pierwszym modelem, na którym wzorowano się w tworzeniu prawa międzynarodowego, gdy to właśnie katolicki duchowny, słysząc o niegodziwym traktowaniu przez kolonizatorów wobec rdzennej ludności rozpoczął prace w celu ustalenia jednolitego prawa obejmującego wszystkie kraje, czy to katolickie, czy nie.
Ach, ta ciemnota i brak wynalazków
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz