Instytut Pamięci Narodowej

Superagent Armii Krajowej – Kazimierz Leski ps. Bradl

W czasie okupacji pracując dla wywiadu i kontrwywiadu ZWZ-AK

pod ps. „Bradl" i „Pierre”, rozpracowywał niemieckie służby wywiadowcze na terenie Warszawy. Organizował także drogi dla przerzutu kurierów na Zachód. Dzięki doskonale podrobionym dokumentom, znajomości języka niemieckiego i osobistym predyspozycjom, wielokrotnie jeździł przez Berlin, Hanower, Brukselę do Paryża. Nawiązał też współpracę z francuskim ruchem oporu. W powstaniu warszawskim walczył jako dowódca kompanii "Bradl" w batalionie "Miłosz", a za męstwo został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Pomimo wojennych zasług został aresztowany przez UB i skazany na 12 lat więzienia pod zarzutem usiłowania obalenia ustroju, a następnie współpracy z okupantem.

„Wywiad aktywny – pisał Leski w komunistycznym więzieniu – uważałem za najwspanialszy sposób walki, dający możność wykorzystania tak odwagi, przytomności, jak sprytu, inteligencji czy zdolności organizacyjnych z jednej strony, z drugiej zaś przynoszący bezwzględnie większe korzyści dla całokształtu wojny z Niemcami niż lokalna partyzantka”.
Karę odbywał na ul. Rakowieckiej. W 1957 roku został zrehabilitowany. Zmarł 27 maja 2000 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz