Obelisk ten był jednym z dwóch, które wicekról Egiptu Muhammad Ali podarował królowi Francji Karolowi X w 1830 roku. Oba znajdowały się przed świątynią w Luksorze i wykonane zostały z różowego granitu na polecenie faraona Ramzesa II (panował w latach 1279 p.n.e. - 1213 p.n.e.). W 1832 roku jeden z nich zdemontowano i przetransportowano do Paryża specjalnie w tym celu wybudowanym statkiem, który mógł m.in. swobodnie przepłynąć pod mostami nad Sekwaną. Transport odbywał Nilem z Luksoru do Aleksandrii i przez Morze Śródziemne do Tulonu, a następnie drogą morską wokół Półwyspu Iberyjskiego do Rouen i dalej Sekwaną. Statek pokonał tę trasę od sierpnia 1832 do grudnia 1833 roku.
Następca Karola X, król Ludwik Filip I, zadecydował o umieszczeniu obelisku na Placu Zgody – miał zastąpić zburzony pomnik Ludwika XVI, który został w tym miejscu stracony podczas rewolucji francuskiej. Wybór obelisku jako pomnika niezwiązanego z historią Francji miał symbolizować porozumienie między frakcjami politycznymi.
Drugi obelisk, który - choć pozostał w Luksorze, stanowił własność Francji - w latach 80. XX wieku został oficjalnie zwrócony przez François Mitterranda.
(w grafice wykorzystano zdjęcie przedstawiające posadowienie obelisku w Paryżu w 1836 r., fot. Th. Jung, zbiory Bibliothèque nationale de France, domena publiczna)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz