ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

poniedziałek, 24 sierpnia 2020

O Aleksandrze Kołłontaj, nestorce sowieckiego feminizmu i rewolucji seksualnej.

Obraz może zawierać: 1 osoba, siedzi i na zewnątrz

"Po przewrocie bolszewickim już 11 listopada 1917 r. powołana została na stanowisko komisarz ludowej do spraw opieki społecznej, stając się pierwszą kobietą na świecie pełniącą funkcję ministra. W tym czasie propagowała swoje koncepcje oraz walczyła o prawa kobiet i równouprawnienie seksualne. Organizowała liczne konferencje i spotkania komunistek z całej Europy. Pod koniec 1918 r. Kołłontaj utworzyła wespół z Inessą Armand, czyli pierwszy na świecie urząd do spraw kobiet, który prowadził wśród nich akcje oświatowe oraz walczył z ich dyskryminacją.
(…)
W 1919 r. ukazała się jej książka „Nowa mentalność a klasa robotnicza”. Autorka przedstawiła w niej podstawowe punkty swojego programu emancypacji kobiet. Twierdziła m.in., że należy wyzwolić płeć piękną nie tylko pod względem ekonomicznym, ale także psychologicznym. W tym celu powinno się popularyzować wolną miłość. Jednostki, aby być do niej zdolne, winny ćwiczyć gry miłosne lub zawierać erotyczne przyjaźnie. Według rewolucjonistki tylko seks bez zobowiązań był w stanie wpoić kobietom nawyk chronienia swojej osobowości w zmaskulinizowanym społeczeństwie. Wszelkie postaci związków seksualnych, w tym homoseksualne, uznawała za dozwolone.
Kołłontaj przewidywała również zanik rodziny, postulowała więc powierzenie opieki nad dziećmi państwu. Dzieci w chwili narodzin powinny być odbierane rodzicom i umieszczane w żłobkach. Oficjalnie chodziło jej o uwolnienie kobiet od zajmowania się dziećmi, aby mogły całkowicie poświęcić się pracy zawodowej. Faktycznie zaś o indoktrynację i stworzenie tzw. Nowego człowieka. W celu realizacji swoich rewolucyjnych idei zamierzała wpierw przeprowadzić radykalną reedukację jaźni rosyjskiego społeczeństwa, wprowadzając powszechną edukację seksualną".

Brak komentarzy: