ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

czwartek, 20 sierpnia 2020

O działaniach Ładosia trzeba mówić i pamiętać!

 Obraz może zawierać: 6 osób, tekst „Odzywają się do nas ocaleni z całego świata PASAPORTE VAL.E POR wr 10 Cónsul General Honduras reqular avolada blanco. Sulebad. Swrbad aeman Sulzbacha Anny Seligmann (później Sulzbach) ślub miał miejsce 1936 roku Qlilqus. SELIGMANN ulzbach Paszport honduraski rodziny Sulzbach (Jacoba, Anny Seligmann Jacoba córki Evelyn) Karta obozowa Anne Sulzbach(zd Seligmann) obywatelki Hondurasu obozu Biberach”

Mamy kolejny dowód na to, że o działaniach Ładosia trzeba mówić i pamiętać! Napisał do nas Jules Sulzbach, syn Jacoba i Anny Sulzbach, którzy wraz z córką Evelyn w lutym 1944 roku trafili do obozu internowania w Bergen Belsen. Następnie umieszczono ich w obozie jenieckim w Biberach, skąd w styczniu 1946 roku zostali repatriowani do Holandii. Gdyby nie paszport honduraski wystawiony przez grupę Ładosia, ich historia mogłaby zakończyć się zupełnie inaczej. Jules Sulzbach odezwał się do nas aż z Kanady i poprosił o egzemplarz publikacji Listy Ładosia, a w mediach społecznościowych napisał:

„Wczoraj otrzymałem długo wyczekiwaną i bardzo pożądaną książkę o tzw. grupie Ładosia, zajmującej się wystawianiem sfałszowanych paszportów krajów południowoamerykańskich, które pozwoliły pewnej liczbie Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Europy uniknąć śmierci w obozach koncentracyjnych, i dały szansę na przeżycie, zwłaszcza w obozie koncentracyjnym w Bergen Belsen, gdzie więźniowie ci byli przetrzymywani na potrzeby potencjalnej wymiany jeńców. Dzięki paszportowi Hondurasu, pośród tych, którzy ocalili w ten sposób życie, byli moi rodzice i siostra. Cała ta operacja była owocem niezwykłej pracy dokonanej w konspiracji głównie przez polską grupę, działającą w Szwajcarii, i mającą szerokie kontakty w okupowanej Europie. […]
W książce znajdziemy od dawna oczekiwany opis operacji (do publikacji potrzeba było wielu lat badań i zbierania dokumentów) oraz rekonstrukcję listy większości posiadaczy paszportów (na tyle kompletną, na ile jest to możliwe). Wśród nich znajdują się moi rodzice i siostra. Jestem bardzo dumny i szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć w pracach nad tym historycznym dziełem. Na zdjęciu okładka i podziękowania oraz paszport, który uratował życie moim bliskim”.

Brak komentarzy: