31.01.1917 r.
I wojna światowa: Niemcy ogłosili rozpoczęcie nieograniczonej wojny podwodnej.
Działania morskie w czasie wojny podporządkowane były jednemu zasadniczemu celowi. Państwa alianckie dążyły do utrzymania za wszelką cenę blokady Niemiec, chcąc pozbawić je dostaw surowców, a przede wszystkim żywności, zaś Niemcy pragnęły blokadę tę przerwać i, paraliżując flotę Ententy (przede wszystkim brytyjską), zagrozić alianckim liniom zaopatrzenia. Minowano zatem szlaki komunikacyjne i podejmowano próby rozbicia floty przeciwnika.
Najważniejszymi starciami morskimi były: bitwa na ławicy Dogger Bank na Morzu Północnym w styczniu 1915 r., w której Niemcy straciły krążownik "Blűcher" oraz tzw. bitwa jutlandzka niedaleko Cieśniny Skagerrak na przełomie maja i czerwca 1916 r. Przyniosła ona zarówno Anglikom, jak i Niemcom ciężkie straty, wszakże była nie rozstrzygnięta.
Podstawową formą działań była nieograniczona wojna podwodna. Polegała ona na atakowaniu przez łodzie podwodne nie tylko okrętów i statków pasażerskich przeciwnika, ale także handlowych jednostek nieprzyjacielskich i neutralnych przewożących zaopatrzenie. Autorami i realizatorami koncepcji nieograniczonej wojny podwodnej byli Niemcy. Po raz pierwszy proklamowali jej rozpoczęcie w lutym 1915 r.
Taktyka ta spotkała się z ostrą reakcją Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza po tym, jak w maju 1915 r. zatopiony został transatlantyk "Lusitania", a w marcu 1916 r. statek pasażerski "Sussex". Na ich pokładach znajdowało się wielu obywateli Stanów Zjednoczonych. Pod naciskiem Waszyngtonu dowództwo niemieckie stopniowo ograniczało ataki u-bootów. Jednak uciążliwość blokady, coraz silniej odczuwane braki w zaopatrzeniu, skłoniły dowództwo niemieckie do wznowienia tego procederu. Liczono na skuteczne sparaliżowanie alianckich dróg zaopatrzenia i pozbawienie koalicji dostaw. Zgodnie z deklaracją władz Rzeszy nieograniczona wojna podwodna rozpocząć się miała z dniem 1 lutego 1917 r.
Nie przyniosła ona spodziewanych rezultatów. Zamiast przechylić szalę zwycięstwa na stronę Niemiec, definitywnie zadecydowała o ich klęsce. Oto, zachowujące do tej pory neutralność, Stany Zjednoczone zerwały stosunki dyplomatyczne z Niemcami, a 6 kwietnia wypowiedziały im wojnę. Od tej chwili losy wojny były przesądzone.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz