Fabryka Aparatów Elektrycznych powstała w Warszawie w 1919 r. Jej produkty konkurowały z najlepszymi światowymi koncernami min. Siemensem. Wytwarzano aparaty rozdzielcze oraz liczniki energii elektrycznej łącznie około 400 asortymentów wyrobów, a ilość ich serii sięgała 2000.
Szczególnym produktem były aparaty rentgenowskie, produkowane od 1938 r. Ich poziom techniczny był bardzo wysoki, na wystawie medycznej przyznano im złoty medal. Ogromnym sukcesem była prezentacja przekładnika napięciowego 450kV na wystawie światowej w Nowym Jorku.
W 1939 r. zakład miał 50 % udziału w krajowym rynku aparatów elektrycznych. Zatrudniał 1500 pracowników, w tym 120 inżynierów. Planowano budowę kilku fabryk filialnych, utworzenie kolejnego ośrodka badawczego-rozwojowego oraz przyfabrycznej szkoły przemysłowej. Zakład kształcił pracowników przemysłu elektrotechnicznego o wysokich walorach technicznych i moralnych.
Fabryka posiadała bibliotekę, klub sportowy, sklep spożywczy i stołówkę, przychodnię lekarską, ochronkę dla dzieci. W fabryce panowała dobra atmosfera, wzajemne zrozumienie i zaufanie. Organizowano wspólne uroczystości, wyjazdy sportowe i rekreacyjne. Pracownicy identyfikowali się z fabryką i czuli się współodpowiedzialni za jej losy.
Inż. Kazimierz Szpotański był założycielem i współwłaścicielem FAE,, w Polsce Ludowej został pozbawiony własności i usunięty z ukochanej fabryki. Upaństwowiona fabryka produkowała dla ZSRR.
Zmarł w 1966 r. Jego fabryka została w 1989 r. sprzedana obcemu koncernowi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz