ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

środa, 17 listopada 2021

Feliks Dzierżyński

  Krwawy Feliks zrzucony z cokołu

16 listopada 1989 roku przystąpiono do demontażu warszawskiego pomnika twórcy sowieckiego aparatu ludobójstwa i terroru – Feliksa Dzierżyńskiego, odsłoniętego 21 lipca 1951 roku na placu Bankowym (przemianowanym na plac Dzierżyńskiego).
Feliks Dzierżyński był polskim szlachcicem, współpracownikiem Lenina i twórcą Wszechrosyjskiej Komisji do walki z Kontrrewolucją, Spekulacją i Sabotażem, zwaną Czeka, odpowiedzialnej za bolszewicki terror w Rosji. W czasie wojny polsko-bolszewickiej czekista wszedł w skład Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski utworzonego z końcem lipca 1920 w celu przekształcenia kraju nad Wisłą w Republikę Radziecką.
Złośliwi mawiali, że Dzierżyński był największym polskim patriotą, bowiem nikt nie zabił tylu Rosjan, co on.
Przez lata, znienawidzony monument padał ofiarą ataków, ale i happeningów. Jedną z osób, która postanowiła wyrazić niezadowolenie z powodu upamiętnienia w stolicy „czerwonego kata”, był licealista Emil Barchański. W 1982 roku, wraz z kolegami, oblał pomnik farbą i obrzucił go koktajlami Mołotowa.
🔎 Dowiedz się więcej: https://bit.ly/36ECL6T
Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu i pomnik

Brak komentarzy: