ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

poniedziałek, 24 sierpnia 2020

Obrona Głogowa

24 sierpnia 1109 roku rozpoczęła się bohaterska obrona Głogowa
993685_567072453350208_893947591_n

Miało to miejsce podczas konfliktu Bolesława Krzywoustego z królem niemieckim Henrykiem V, który poparł wypędzonego z Polski brata księcia, Zbigniewa. Doprowadziło to do wojny polsko – niemieckiej. 

Wojska króla przybyły pod miasto 24 sierpnia i zaskoczyły głogowian, opanowując i niszcząc podgrodzie, biorąc łupy i jeńców, a także rozbijając i rozpraszając część wojsk posiłkowych Bolesława, które tam stacjonowały. Na razie jednak nie próbował zdobywać samego grodu. Zgodził się również na pięciodniowy rozejm, podczas którego mieszkańcy mieli uzyskać zgodę od księcia Bolesława na poddanie się. Na jego poręczenie mieszkańcy Głogowa wydali zakładników ze swoich rodzin. Warunkiem ich wydania było jednak to, że bez względu na przebieg negocjacji z Krzywoustym, zakładnicy zostaną zwróceni. Książę jednak kategorycznie zabronił kapitulacji i nakazał obronę grodu do samego końca. Rozgniewany tym Henryk V złamał umowę i kazał przywiązać zakładników do machin oblężniczych w nadziei, że głogowianie nie odważą się do nich strzelać. Przeliczył się jednak, bowiem obrońcy nie oszczędzili nawet własnych krewnych aby bronić za wszelką cenę grodu.

We wrześniu do armii króla niemieckiego dołączyły czeskie posiłki, którymi dowodził sam król Świętopełk. Oblężenie trwało wiele dni i kiedy grodu nie dało się zdobyć za pomocą ostrzału z machin oblężniczych (głogowianie również mieli swoje, dzięki czemu prowadzili ostrzał na napastników),wtedy zdecydowano się na wzięcie miasta szturmem. Kiedy jednak kolejne ataki kończyły się fiaskiem i dużymi stratami wśród atakujących, a wojska króla niemieckiego były również nękane przez oddziały Krzywoustego, które w obliczu słabszego opancerzenia zdecydowały się na prowadzenie walki partyzanckiej, Henryk V zwinął oblężenie po około trzech tygodniach walk. Ważne również było to, że na dzień przed odprawieniem przez Henryka czeskich posiłków, Świętopełk został zabity przez jednego ze swoich wojów.

Niepowodzenie, które dotknęło króla niemieckiego pod Głogowem wpłynęło na dalszy przebieg wojny, która ostatecznie zakończyła się jego porażką.
Mapa: Przebieg wojny polsko – niemieckiej w 1109 roku. Źródło: Wikimedia commons.

Brak komentarzy: