The Irish were among the first slaves in the Americas—sold, beaten, and worked to death under brutal conditions.
Their story is often overshadowed, but it’s a chilling chapter of history that shaped nations.
Here’s the forgotten truth about Ireland’s tragic story of slavery:
Irlandczycy byli jednymi z pierwszych niewolników w Ameryce — sprzedawano ich, bito i zmuszano do pracy na śmierć w brutalnych warunkach.
Ich historia jest często pomijana, a przecież jest to mrożący krew w żyłach rozdział w dziejach, który ukształtował narody.
Oto zapomniana prawda o tragicznej historii niewolnictwa w Irlandii:
Około roku 1014, po decydującej bitwie pod Clontarf, dominacja wikingów osłabła, a tysiące niewolników zostało uwolnionych.
W miarę jak Anglia zacieśniała swoją władzę, Irlandczycy byli systematycznie wysiedlani i sprzedawani do niewoli za Atlantyk.
- Dziesiątki tysięcy Irlandczyków sprzedano na Karaiby, Barbados i Montserrat.
- W osławionej proklamacji „Do piekła albo do Connachtu” z 1654 r. nakazano irlandzkim rodzinom przenieść się na zachód od rzeki Shannon, pod groźbą deportacji — lub czegoś gorszego.
Chociaż praca przymusowa opierała się na umowach, wielu irlandzkich jeńców zostało siłą usuniętych z ojczyzny i nie mieli żadnych prawnych umów. Wielu irlandzkich robotników było traktowanych w sposób brutalny, podobnie jak niewolnicy z Afryki.
Byli bici, przepracowywani i odmawiano im podstawowych swobód.
Brak zachowanych umów dla wielu irlandzkich pracowników wskazuje na to, że znaczna część z nich była w istocie niewolnikami.
- Barbados: Termin „Redlegs” odnosi się do potomków irlandzkich i szkockich robotników, którzy przez pokolenia żyli w ubóstwie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz