1 STYCZNIA 1905 ROKU ROKU WE LWOWIE URODZIŁ SIĘ STANISŁAW MAZUR MATEMATYK, PROFESOR UNIWERSYTETU LWOWSKIEGO I ŁÓDZKIEGO, NAJBLIŻSZY WSPÓŁPRACOWNIK STEFANA BANACHA WSPÓŁTWÓRCA LWOWSKIEJ SZKOŁY MATEMATYCZNEJ,
Stanisław Mieczysław Mazur urodził się 1 stycznie w 1905 roku we Lwowie. Tam też w 1923 roku ukończył gimnazjum. W latach 1923–1926 studiował matematykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Studiów nie ukończył. Pomimo braku magisterium został zatrudniony jako asystent na tymże uniwersytecie. Dalej się kształcił. W 1936 został docentem II katedry matematyki Politechniki Lwowskiej, a następnie habilitował się. Na uniwersytecie zaprzyjaźnił się z Stefanem Banachem z którym w latach 1935-1941 spotykał się w Kawiarni Szkockiej we Lwowie. Matematycy rozwiązywali zadania matematyczne, zapisując rozwiązania na blacie. Kelner aby nie czynili tego założył zeszyt, w którym matematycy notowali problemy matematyczne. Zeszyt, który nazywano księgą przechowywał szatniarz. Matematycy bawili się w ten sposób, że chętnym zadawali pytania za których rozwiązania wyznaczali nagrodę. Stanisław Mazur był człowiekiem o wysokim poczuciu humoru. Za rozwiązanie jednego zadania nagrodą była gęś. Zadanie rozwiązał młody, szwedzki matematyk doktor Per Enflo, który odebrał nagrodę z rąk Mazura. W latach 1939–1941 i 1944-1946 Stanisław Mazur był profesorem nadzwyczajnym, kierownikiem katedry geometrii Uniwersytetu Lwowskiego. W międzyczasie pracował jako sprzedawca. W 1944 został członkiem Zarządu Głównego Związku Patriotów Polskich,. Był zaangażowany w akcję repatriacyjną. W 1946 zamieszkał w Łodzi gdzie był profesorem Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1948 roku kierował Katedrą Matematyki na Uniwersytecie Warszawskiego. W latach (1947-1952) był posłem z ramienia PZPR.
Stanisław Mazur chodził swoimi drogami. Jeszcze we Lwowie na przekór Ukraińcom z OUN którzy prześladowali Żydów siadał z Żydami w ławkach. Mimo przynależności do PZPR był niezależny. Kiedy za wybitne osiągnięcia naukowe dostał od Amerykanów wysoką nagrodę pieniężną, troszkę wydał na radio Wolna Europa, które lubił słuchać. Resztę ulokował w banku. Nie przyjął od Amerykanów propozycji pracy na uniwersytecie. Zrezygnował z kariery bo kochał Polskę. Miał dwie córki Krystynę i Barbarę.
Zmarł 1 listopada 1981 roku. Spoczywa na Powązkach. Po jego śmierci majątek odziedziczyły córki, które zdecydowały, że wydadzą go na stypendia dla młodych matematyków.
Fot: Profesor Mazur wręcza żywą gęś szwedzkiemu matematykowi Perowi Enflo za rozwiązanie problemu z Księgi Szkockiej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz