Ormianie od starożytności mieszkali w Azji Mniejszej i u stóp Kaukazu.
Państwowość ormiańską, zlikwidował Rzym i Persja.
W IV i V w. odrodziła się ponownie.
Po podboju Wielkiej Armenii przez Turków wielu Ormian uciekło na Krym i Ruś.
Po zajęcie Rusi Halickiej i Włodzimierskiej przez króla
Kazimierza Wielkiego w latach 1340–1366, spora część Ormian znalazła się w granicach Polskiego Królestw, gdzie uzyskali znaczną autonomię i szereg korzystnych przywilejów, podobnie jak Żydzi.
Importując lub wytwarzając na miejscu towary orientalne, Ormianie przyczynili się w wysokim stopniu do orientalizacji kultury staropolskiej.
M.in. Polscy Ormianie ofiarnie bronili Kamieńca Podolskiego. Wiedzieli, że Turcy zastąpią ich kupcami żydowskimi.

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz