26 czerwca 2017 roku w Budapeszcie odsłonięto ławeczkę Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora- bohaterów, którzy ryzykując życiem uratowali tysiące Żydów.
Henryk Sławik był działaczem politycznym i społecznym, uczestnikiem Powstań Śląskich oraz wieloletnim redaktorem naczelnym „Gazety Robotniczej”. Po agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku dostał się na Węgry, gdzie stanął na czele Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Uchodźcami Polskimi, a następnie został delegatem Ministra Pracy Rządu RP na Uchodźstwie. Służył pomocą wojskowym i cywilom. Uciekającym z Polski Żydom wystawiał dokumenty, które ułatwiały wyjazd i dalsze życie. Zginął w obozie zagłady Mauthausen-Gusen.
József Antall senior był węgierskim prawnikiem, Antallem seniorem (1896 - 1974), pełnomocnikiem rządu Królestwa Węgier ds. Uchodźców Wojennych, przez wielu nazywanym "Ojczulkiem Polaków". Był współtwórcą Sierocińca Dzieci Polskich Oficerów, w którym schronienie znalazło wiele żydowskich dzieci. Ocenia się, że razem ze Sławikiem uratował życie ok. 5 tys. polskich Żydów, którzy trafili na Węgry. Zmarł w 1974 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz