miniatury - poszukiwania
jako pochodna określonego zbioru informacji w nie określonej rzeczywistości
ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.
poniedziałek, 27 stycznia 2025
27.01.1943 r. - oddział Obwodu AK Hrubieszów, dokonał akcji odwetowej na zasiedlaną przez kolonistów niemieckich wieś Cieszyn.
Historia Fotografią Pisana
@Jan34733995
27.01.1943 r. - oddział Obwodu AK Hrubieszów, dokonał akcji odwetowej na zasiedlaną przez kolonistów niemieckich wieś Cieszyn. W efekcie zabito 160 Niemców. Potem okazało się, że była to najważniejsza w skutkach akcja odwetowa polskiego podziemia.
Dlaczego Niemców, a nie Ukraińców? Bo pierwsza akcja odwetowa na wieś Cieszyn miała miejsce 31.12.1942/01.01.1943. Wtedy to pluton szturmowy Armii Krajowej, po zlikwidowaniu strażników wtargnął do wsi i podpalił ją. Ukraińskich osadników wyrżnięto
.
Na ich miejsce - sprowadzono Niemców. Atak na wieś prowadził por. Franciszek Krakiewicz, ps. „Góral”. 4 plutony szturmowe AK musiały zdobywać zabudowania wsi chatę po chacie. Niemieccy mieszkańcy bronili się bowiem zaciekle, ze wsparciem SS. Budynki obrzucano granatami. Spłonęł
y
Informacja o kolejnym spaleniu Cieszyna dotarła do samego Heinricha Himmlera. W odwecie - nakazał prowadzić kolejne akcje pacyfikacyjne. Spirala śmierci
...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Nowszy post
Starszy post
Strona główna
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz