MARYNARZE ŚWIATA , RYBACY , ŻEGLARZE - Fishermen and seamen worldwide
Był taki statek...
M/S Kopernik SPBM,
Drobnicowiec ; zbud. w 1953 r. (wod. 1.5.50, podn. band. 11.8.53); 2665 BRT, 1386 NRT, 4060 t; 114,1(108,8 rej.)×14,7×6,2 m;
1 SD9 Sulzer 9SD60, 3853 KM, 1 śr, 14 w;
2 pokł., 5 ład. (cz. chłodzone), bomy: .;
Ilość pasażerów: 10
Załoga 31os.
Typ B-50, opracowany na podstawie zmodyfikowanych planów jednostek typu „Lewant II”, budowanych dla Polski w 1939 r. w belgijskiej stoczni Cockerilla.
„Zwodowany w Stoczni Gdańskiej w 1950r, jako "Łódź"; w eksploatacji pod nazwą "Kopernik"; jeden z pięciu statków serii B-50 ("Gdynia", "Szczecin", "Nowa Huta", "Gdańsk"); dwa pierwsze po wykończeniu w duńskiej stoczni sprzedano do ZSRR; eksploatowany od 1953r pod nazwą "Kopernik" wraz z pozostałymi "Nową Hutą" i "Gdańskiem" przez PLO; najczęściej pływał na linii lewantyńskiej (śródziemnomorskiej) ale również na południowoamerykańskiej i dalekowschodniej; w 1977r. sprzedany do Ekwadoru, pływał pod nazwą "Pacifico".

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz