miniatury - poszukiwania
jako pochodna określonego zbioru informacji w nie określonej rzeczywistości
ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.
poniedziałek, 17 marca 2025
Emilia Gierczak
Historia Fotografią Pisana
@Jan34733995
17.03.1945 r. - ginie w walce o Kołobrzeg pani Emilia Gierczak. Nie zdążyła do Andersa. Zdążyła do 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki i Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater.
Rodzina Gierczaków została przez Sowietów wywieziona aż za koło polarne - do archangielskiej guberni - już w pierwszej deportacji. Tej z lutego 1940 r. Na nieludzkiej ziemi nie da się żyć. Nawet, gdy pracuje się w
piekarni.
Wraz z ojcem dotarła do "Kościuszkowców". Potem - krótkie szkolenie i na front. Mięso armatnie było potrzebna. Zginie 17.03., a 18.03. zakończą się walki o Kołobrzeg. Jeden dzień... Tylko jeden dzień. 25.02.1945 r. skończyła 20
lat.
Pośmiertnie otrzyma Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari. Porównajcie wagę Virtuti - tego, co otrzymał Pawło Feofanowycz Szandruk z tym, co otrzymała Ona. Porównanie macie, jak na
dłoni.
https://
histmag.org/Emilia-Giercza
k-Danuta-Siedzikowna-zywoty-rownolegle-14088
…
"W pierwszych słowach mego listu zasyłam serdeczne pozdrowienia, ja jestem zdrowa. Mamusiu wysłałam Wam 800 rubli..." „Jestem oficerem. Gdzie moi żołnierze, tam i
ja.”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Nowszy post
Starszy post
Strona główna
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz