ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

poniedziałek, 17 marca 2025

Franciszek Misztal

 

15 marca 1901 roku we wsi Lisie Jamy koło Lubaczowa urodził się Franciszek Misztal (zdjęcie) konstruktor lotniczy, profesor Politechniki Warszawskiej i Instytutu Lotnictwa, sekretarz Wydziału IV Polskiej Akademii Nauk.
Był absolwentem gimnazjum realnego we Lwowie. Studiował na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Lwowskiej. Jeszcze jako student działał w Związku Awiatycznym Studentów Politeczniki Lwowskiej, którego był przewodniczącym.
W roku 1928 podjął pracę w Państwowych Zakładach Lotniczych w Warszawie. Pracował w nich do wybuchu wojny. Po tym czasie zajął się konstruowaniem samolotów. Był jednym z najlepiej znanych konstruktorów samolotów w latach 30-tych. Był współtwórcą takich maszyn jak PZL.23 Karaś, PZL.26, PZL.38 Wilk-54 ”Ryś”. Konsultował także i częściowo kierował opracowaniem samolotu treningowego PWS-33 ”Wyżeł”. Zaprojektował i opatentował keson z blachy falistej, czym przyczynił się w znacznym stopniu do rozwoju w polskim przemyśle lotniczym metalowych konstrukcji powłokowych. Kesony te znalazły zastosowanie w samolotach: PZL-19, PZL-23 ”Karaś”, PZL-26, PZL-37 ”Łoś”, PZL-38 ”Wilk”, PZL-46 ”Sum”, PZL-48 ”Lampart”, PZL-50 ”Jastrząb”. Równolegle z pracą konstruktorską prowa­dzi szerokie badania doświad­czalne nad konstrukcjami po­włokowymi, przyczyniając się w znacznym stopniu do sze­rokiego ich wprowadzania (powłoka będąca dotychczas głównie elementem kształtu­jącym i tworzącym po­wierzchnię zewnętrzną samo­lotu stała sie obecnie rów­nocześnie głównym elemen­tem przenoszącym obciąże­nia).
W czasie wojny, w latach 1940-1944 pracował również jako wykładowca mechaniki Szkole Inżynierskiej im. Wawelberga i Rotwanda w Warszawie. Po wojnie
prowadził rozległą działalność na wielu odcinkach odradzającego się i odbudowywanego lotnictwa polskiego. Znajdował się wszędzie tam, gdzie był potrzebny. W 1945 r. brał udział w reaktywowaniu Aeroklubu Warszawskiego. W roku 1946 został dyrektorem Centralnego Studium Samolotów na Okęciu w Warszawie. W roku 1955 powrócił do pracy w przemyśle lotniczym. Kierował biurem konstrukcyjnym w Instytucie Lotnictwa, w którym powstały dwa niezrealizowane projekty samolotów pasażersko-transportowych FM-11 i FM-12. Następnie, wspólnie z prof. Leszkiem Dulębą, zaprojektował samoloty komunikacyjne MD-12/2s i MD-12. Mimo przejścia na emeryturę w roku 1970 nadal utrzymywał żywy kontakt z Instytutem Techniki Lotniczej i Hydroaerodynamiki Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Był laureatem Nagrody Państwowej. Za wybitne zasługi w działalności konstruktorskiej, pedagogicznej i naukowej odznaczony został Orderem Sztandaru Pracy I i II klasy, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi, resortowymi, organizacji naukowych i społecznych. Zmarł 9 czerwca 1981 roku w Warszawie.
USZANUJ NASZ WYSIŁEK WKŁADANY CODZIENNIE W TWORZENIE TEJ STRONY I PODARUJ NAM 5 ZŁ NA https://suppi.pl/https-wwwfacebookcom...
DLA CIEBIE TO NIEWIELKI GEST, DLA NAS ZAŚ TO OGROMNA MOTYWACJA
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba


1,4 tys.

Brak komentarzy: