RZYM U SCHYŁKU ŚREDNIOWIECZA. Co pozostało z Wiecznego Miasta tysiąc lat po upadku starożytnego cesarstwa?
Pewien podróżnik, który przybył do Rzymu pod koniec XV wieku opowiadał:
"Jest tam wiele wspaniałych pałaców, domostw, nagrobków i świątyń, a także nieskończona liczba innych gmachów, choć wszystkie popadły w ruinę. Znajdziesz tam wiele porfiru i marmuru ze starożytnych budowli, lecz codziennie ulega on skandalicznemu zniszczeniu, przerabiany na wapno. A to co nowoczesne jest marne. (…) Dzisiejsi mężczyźni, nazywający się rzymianami, niezwykle różnią się zachowaniem i postępowaniem od starożytnych mieszkańców. (…) Wszyscy przypominają pastuchów".
Inny turysta wspominał z kolei o... CZYTAJ DALEJ: 
https://wielkahistoria.pl/rzym-u-schylku-sredniowiecza.../ 


Brak komentarzy:
Prześlij komentarz