ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

wtorek, 18 marca 2025

Policjantka zbadała prokuratora alkomatem, za co została ukarana wyrokiem sądu.

 

Sąd pierwszej instancji uznał policjantkę winną po tym, jak podczas interwencji w mieszkaniu prokuratora postanowiła sprawdzić jego trzeźwość alkomatem. Wszystko zaczęło się w 2022 roku, gdy żona prokuratora wezwała pomoc na numer alarmowy, prosząc o wsparcie w sprawie odzyskania dziecięcej zabawki. Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszka wyczuła zapach alkoholu od prokuratora, który zajmował się swoim dzieckiem. Postanowiła przeprowadzić badanie alkomatem, które wykazało 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Prokurator zarzucił jej nadużycie uprawnień, a także kradzież kluczyków i gotówki, choć później niektóre oskarżenia wycofał. W 2024 roku sąd uznał, że policjantka przekroczyła swoje kompetencje, zlecając badanie alkomatem bez wystarczającej podstawy oraz ignorując polecenie opuszczenia mieszkania wydane przez prokuratora. Kobieta została zobowiązana do zapłaty grzywny i zadośćuczynienia na rzecz prokuratora. Dziś sąd Okręgowy w Nowym Sączu uniewinnił we wtorek w procesie apelacyjnym policjantkę z Zakopanego, sierżant sztabową Paulinę Sobień oraz jej partnera z zespołu patrolowego. Wyrok jest prawomocny. Sędzia sądu pierwszej instancji stwierdził, że policja nie może używać alkomatu wobec obywatela, jeśli nie udowodni, że dziecko znajdujące się pod jego opieką jest w niebezpieczeństwie. Z kolei funkcjonariusze, wyczuwając zapach alkoholu od mężczyzny, nie dysponowali innymi metodami zweryfikowania swoich przypuszczeń niż wykonanie badania. Prawo do tego daje im ustawa o wychowaniu w trzeźwości oraz obowiązujące procedury wewnętrzne. Policjanci od samego początki mieli wsparcie od Policyjnej Solidarności, za co im dziękujemy!
Zdjęcie

Brak komentarzy: