27 września 1942 roku w Warszawie, w wieku 63 lat zmarł generał brygady w stanie spoczynku Janusz Jarym- Maleszewski (zdjęcie).
Pochodził z Czarnocina w województwie łódzkim. Był synem powstańca styczniowego, od sierpnia 1914 roku ulabem, a następnie oficerem w Legionach Polskich. W czasie szarży pod Rokitną w czerwcu 1915 roku dowodził II plutonem 2 szwadronu 2 dywizjonu ułanów. Odniósł ciężkie rany, a następnie trafił do rosyjskiej niewoli. Już jako inwalida wojenny, od jesieni 1916 roku pracował w Krajowym Inspektoracie Zaciągu w Warszawie, a następnie w Komisji Wojskowej Tymczasowej Rady Stanu i jako kierownik Głównego Urzędu Zaciągu polskiej armii zwanej Polnische Wehrmacht, którego szefem był Władysław Sikorski. W roku 1918 objął w tej instytucji stanowisko szefa Sztabu Wydziału Spraw Oficerskich Inspektoratu Lokalnego.
Już w Wojsku Polskim służył w Wydziale Personalnym Departamentu VI Ministerstwa Spraw Wojskowych. W czasie wojny polsko-bolszewickiej wstąpił do Rady Obrony Stolicy. Rok później został szefem Wydziału Organizacyjnego Oddziału V Personalnego Sztabu Generalnego. W maju 1926 roku wziął aktywny udział w Przewrocie Majowym, po czym na jesieni 1926, został szefem Wydziału Wyznań Niekatolickich Ministerstwa Spraw Wojskowych z pozostawieniem dotychczasowej funkcji oficera sztabowego do zleceń przy Ministrze Spraw Wojskowych. W latach 1926–1935 pełnił funkcję komendanta głównego Policji Państwowej, a następnie był senatorem z województwa kieleckiego w Senacie IV kadencji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz