ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

środa, 2 września 2020

"Volkslista".

 2 września 1940 roku na podstawie reskryptu Heinricha Himmlera w życie weszła "Niemiecka Lista Narodowościowa" znana lepiej, jako "Volkslista".

Dokument ten będący przejawem rasistowskiej polityki III Rzezy został wprowadzony w celu podziału ludności zamieszkującej tereny polskie zdobyte przez Niemców.
Szczególnym naciskom poddawani byli
mieszkańcy Śląska, Wielkopolski oraz Gdańska i Prus Zachodnich. Na tych terenach stosowano całą gamę środków przymusu: od nacisków
administracyjnych (grożenie eksmisją z
mieszkania, odebrania kartek żywnościowych, przeniesienie do gorszej pracy), poprzez represje policyjne (uporczywe wzywanie na policję, bicie), kończąc na wywożeniu członków rodziny do obozów koncentracyjnych lub przesiedleńczych i warunkowaniu ich zwolnienia podpisaniem niemieckiej listy narodowościowej.
Co ciekawe, podpisywanie tej listy sugerował sam polski rząd na uchodztwie usprawiedliwiając swoją decyzję obawą o całkowitą eliminację biologiczną Polaków. Podpisanie volkslisty miało temu zapobiec.
Odmiennie sytuacja kształtowała się na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie przypadki podpisania volkslisty były nieliczne, a ci, którzy ją podpisali, otoczeni byli ostracyzmem
społeczeństwa. Ocenia się, że podpisało ją łącznie ponad 2 mln obywateli polskich.
Tworzona była do końca marca 1942.
Kategorie Volksdeutschów
Volksdeutschów dzielono na cztery kategorie
DVL:
Kategoria 1 - Volksdeutscher – osoby
narodowości niemieckiej, aktywne politycznie, działające na rzecz III Rzeszy w okresie międzywojennym (tzw. Reichslista).
Kategoria 2 - Deutschstämmige – osoby
przyznające się do narodowości niemieckiej, posługujące się na co dzień językiem niemieckim, kultywujące kulturę niemiecką, zachowujące się biernie.
Kategoria 3 - Eingedeutschte – osoby
autochtoniczne, uważane przez Niemców za częściowo spolonizowane (Ślązacy, Kaszubi, Mazurzy) oraz Polacy niemieckiego pochodzenia (osoby pozostające w związkach małżeńskich z Niemcami).
Kategoria 4 - Rückgedeutschte – osoby
pochodzenia niemieckiego, które się
spolonizowały i czynnie współpracowały w okresie międzywojennym z władzami polskimi, bądź aktywnie działały w polskich organizacjach społeczno-politycznych (popularnie zwane przez Niemców renegatami.
Boguś
Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak komentarzy: