17 października 1888 roku w Otyni (obecnie Ukraina) urodził się generał brygady Wojska Polskiego Franciszek Wład (zdjęcie). Był absolwentem Wyższej Szkoły Wojennej w Paryżu , członkiem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W czasie wojny obronnej w 1939 roku dowodził 14 Dywizją Piechoty Armii "Poznań", którą w nocy z 15 na 16 września rozformował, by móc razem z oddziałmi generała Tadeusza Kutrzeby przebić się przez Bzurę. 17 września 1939 roku jego oddział został zaatakowany przez niemiecką artylerię, a on sam został trafiony w głowę. Zmarł dzień pózniej pisząc do żony w pożegnalnym liście: "Myślę o Tobie, Polsce się poświęcam.Chowaj naszego syna na dzielnego Polaka. Spowiadałem się. Frank"

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz