ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

środa, 24 kwietnia 2024

Stefan Drzewiecki

 Polonijna Agencja Informacyjna

STEFAN DRZEWIECKI - JUTRO BĘDZIE JESZCZE CIEKAWSZE NIŻ DZIŚ
"Jutro będzie jeszcze ciekawsze niż dziś" - mówił u schyłku życia Stefan Drzewiecki, genialny inżynier i wynalazca, "polski Edison", konstruktor urządzeń stosowanych na ziemi, pod wodą i w powietrzu. Twórca przełomowych wynalazków, do dziś stosowanych na całym świecie. Polski wynalazca, pionier lotnictwa i żeglugi podwodnej zmarł 23 kwietnia 1938 w Paryżu.
Inżynier mechanik, absolwent paryskiej École Centrale des Arts et Manufactures, polski uczony, konstruktor i wynalazca, pionier i teoretyk lotnictwa, pracujący i tworzący we Francji i w Rosji na przełomie XIX i XX wieku, w pionierskim okresie lotnictwa oraz przełomowym okresie rozwoju flot wojennych świata. Znany na świecie, szczególnie w Rosji, mało popularny w ojczyźnie.
W 1867 roku Drzewiecki dokonał swojego pierwszego wynalazku, licznika kilometrów dla dorożek konnych, i od tej chwili liczba opracowanych przez niego innowacji zaczęła gwałtownie rosnąć. Po upadku Komuny Paryskiej w 1871 roku wyjechał z Paryża do Wiednia, gdzie zamieszkawszy przy ulicy Lindengasse 2, oddał się wynalazczej działalności całkowicie.
Twórca koncepcji i rozwiązań kluczowych dla powstania nowoczesnej żeglugi podwodnej i nowoczesnego lotnictwa, pionierskich zwłaszcza w dziedzinie mechaniki lotu i teorii śmigła. Skonstruował specjalny cyrkiel służący do wykreślania przekrojów stożkowych oraz paraboliczny regulator silników parowych. W 1867 roku opatentował licznik przebytej trasy dla dorożek. Skonstruował dromograf – przyrząd automatycznie kreślący kurs statku na mapie oraz łodzie podwodne z napędem pedałowym, jedno- i czteroosobowe. Jako pierwszy zastosował peryskop w łodzi podwodnej. Skonstruował pierwszy okręt podwodny o napędzie elektrycznym zasilanym akumulatorami. W 1909 r. zaprezentował model prototypu płatowca „Canard”, który wyposażył w tylne śmigło i – co było nowością – samoczynne urządzenia stabilizacyjne.
W 1891 roku Stefan Drzewiecki mieszkał w Paryżu, w willi, naprzeciwko której powstało w 1909 roku laboratorium aerodynamiczne Gustawa Eiffla, w dzielnicy Auteuil. W testamencie zapisał swoją paryską pracownię oraz bibliotekę i wszystkie swoje prace Państwu Polskiemu. Zmarł w Paryżu 23 kwietnia 1938 roku. Jego słowa: „Idea lotnictwa przeniknęła dziś i poruszyła masy; ludzie poczuli, że właśnie dzięki lotnictwu będą zniesione granice i narody zbliżą się ze sobą w powszechnym braterstwie”, pozostają aktualne do dziś.
Jednak pomnik ku czci Stefana Drzewieckiego stoi w Odessie, nie w Rzeczpospolitej.
KOLORYZACJA ZDJĘCIA © PAI
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „RUINGIA AA INFORMACYJNA AGENCJA POLONIJNA © C STEFAN DRZEWIECKI REKONSTRUKCJA CYFROWA KOLORYZACJA ZDJĘCIA PAI PAD P HISTORIA POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA PAI.MEDIA.PL HTS:/FFEOBOATOAIO”

65

Brak komentarzy: