ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Szokujące słowa niemieckiego historyka! “Od początku wojny Polacy byli…”




“Od pierwszego dnia wojny Polacy z dnia na dzień stali się dosłownie zwierzyną łowną” – pisze niemiecki historyk Jochen Böhler w obszernym artykule opublikowanym na łamach poniedziałkowego “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Podkreśla, że “niewielka wiedza w Niemczech o kierunku i skutkach niemieckiej polityki okupacyjnej w Polsce nie wynika z braku informacji”.
Böhler zwraca uwagę, że w RFN nie podjęto zdecydowanej inicjatywy mającej rozliczyć Niemcy z wojennej przeszłości. Jako przykład przywołuje postać “kata Woli” Heinza Reinefartha, który po zakończeniu największego konfliktu w dziejach ludzkości nie stanął przed sądem, lecz został… szanowanym w kraju burmistrzem Westerlandu.
Władze miasta miały przypomnieć o zbrodniach Reinefartha dopiero w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego, odsłaniając pamiątkową tablicę.
Historyk przypomina również, że przez długi czas – aż do lat 90. XX w. – jedyną publikacją dotyczącą niemieckich zbrodni w Polsce była wydana w 1961 r. książka Martina Broschata “Narodowosocjalistyczna polityka wobec Polski”.
Jednocześnie zauważa, że sytuacja uległa w ostatnich latach poprawie, ponieważ nowe pokolenie historyków zaczęło wykorzystywać w swoich pracach materiały źródłowe obu stron – sprawców i ich ofiar.
O sytuacji w okupowanej Polsce Böhler pisze następująco:
Będąc Polakiem, można było w ciągu sześciu lat stracić w każdej chwili cały majątek, trafić do obozu koncentracyjnego, zostać zmuszonym do pracy niewolniczej na miejscu lub w Reichu, a także w ramach akcji odwetowych za zamachy polskiego podziemia być zastrzelonym. 
Od pierwszego dnia wojny Polacy z dnia na dzień stali się dosłownie zwierzyną łowną – dodaje niemiecki historyk. Autor artykułu w “FAZ” powołuje się m.in. na dokumenty Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, stwierdzając, że o ile polityka niemiecka z czasów I wojny światowej była imperialistyczna, o tyle ta z czasów kolejnego konfliktu światowego była już rasistowska. Böhler pisze także o Państwie Podziemnym, które podejmowało próby poinformowania świata o Holokauście.
Jochen Böhler, CC BY-SA 3.0 de, via Wikimedia Commons
Postać Jochena Böhlera jest dobrze znana polskim historykom i publicystom zajmującym się XX wiekiem. Przez lata pracował w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, a obecnie współpracuje m.in. z Collegem im. Imre Kertesza (węgierskiego Żyda, który przeżył niemieckie obozy koncentracyjne – przyp. red.) w Jenie.
Jest uważany za jedynego współczesnego historyka niemieckiego, który w szerokim zakresie podejmuje badania związane z kampanią wrześniową oraz niemieckimi zbrodniami na Polakach w pierwszych latach okupacji. Autor głośnej książki “Najazd 1939. Niemcy przeciw Polsce”

Brak komentarzy: