ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

sobota, 25 stycznia 2020

Dziemieszkiewicz zginął 13 kwietnia 1951 roku w okolicach Szyszek w powiecie pułtuskim

"Spośród wszystkich narodów świata my Polacy winniśmy umieć najlepiej ocenić znaczenie i wartość słowa wolność. Dzieje przeszłości i naszego narodu dowodzą, jak dużo i ciężko o wolność tę walczyli nasi przodkowie. Jak bohatersko ginęli powstańcy z różnych okresów czasu. Z ich to właśnie krwi w 1918 r. wyrasta i rozkwita nam kwiat wolności, po której już dwadzieścia niespełna lat sięga dwóch drapieżców, odwiecznych gnębicieli Narodu Polskiego. Pamiętamy dokładnie rok 1939. Ogrom krzywd, który dziś przybrał niespodziewane rozmiary, zmusza nas do samoobrony. Stawia nas w szeregach państw bloku zachodniego. Dyktuje nam hasła związane ściśle z przyszłością Narodu naszego. Polacy, musimy wytrwać aż do końca.
Autorem tych słów jest urodzony 25 stycznia 1925 roku w Zagrobach w województwie podlaskim Mieczysław Dziemieszkiewicz " Rój" ( zdjęcie) żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego na północnym Mazowszu, dowódca patrolu Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
W roku 1939 ukończył szkołę powszechną w Różanie. W roku 1945 rozpoczął służbę w 1. Zapasowym Pułku Piechoty w Warszawie, z którego zdezerterował na wiadomość o śmierci brata Romana dowódcy powiatu Ciechanów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, który zginął z rąk sowieckich żołnierzy. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął służbę w oddziale Narodowych Sił Zbrojnych - Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem podporucznika Mariana Kraśniewskiego " Burzy". Początkowo był łącznikiem między komendą okręgu a komendą powiatu. W roku 1948 awansowany został do stopnia starszego sierżanta. Na polecenie swojego dowódcy Mariana Koźniewskiego stworzył Pogotowie Akcji Specjalnej NZW- formację, której został dowódcą, w której skład wchodziły oddziały partyzanckie, walczące z powstającymi strukturami reżimu komunistycznego w Polsce. Żołnierze PAS zasłynęli wieloma brawurowymi akcjami wymierzonymi w struktury komunistycznego aparatu terroru. Oddział „Roja” zlikwidował łącznie 12 funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa (w tym szefa PUBP w Ciechanowie por. Tadeusza Mazurowskiego), MO i członków ORMO oraz ponad 20 współpracowników UB i KBW. W starciach i potyczkach z oddziałem poległo kilkunastu żołnierzy KBW.
Dziemieszkiewicz zginął 13 kwietnia 1951 roku w okolicach Szyszek w powiecie pułtuskim podczas próby przedarcia się razem ze swoim podwładnym Bronisławem Gniazdowskim przez liczącą 270 żołnierzy obławę Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Wydała go własna narzeczona, która uległa szantażowi bezpieki przetrzymyjącej jej rodziców.
8 sierpnia 1945 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych. 13 października 2007 roku, za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Mieczysława Dziemieszkiewicza Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Został również odznaczony Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego.
Boguś

Brak komentarzy: