ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

poniedziałek, 27 czerwca 2022

I nie wziął za to ani centa

Marcin Opiłowski

Najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej znajduje się w Polsce. Byliśmy trzecią potęgą na świecie pod względem jej wydobycia.
22 czerwca 1854 roku w Bóbrce koło Krosna w okupowanej przez Austrię Małopolsce został uruchomiony pierwszy na świecie szyb dla wydobywania ropy naftowej. Został wykopany ręcznie.
Założycielami kopalni w Bóbrce byli: Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski, Karol Klobassa-Zrencki - wizjonerzy i pionierzy przemysłu naftowego na świecie. Twórcy pierwszej na świecie rafinerii.
Lasy w okolicach wsi Bóbrka już w średniowieczu znane były z oleistych gleb. Ropa wydostając się z głębi ziemi na powierzchnię gromadziła się w kałużach, tworząc bulgoczącą, czarna ciecz. Jak każde nieznane zjawisko, z jednej strony przerażała tutejszych ludzi, z drugiej budziła zaciekawienie. W kolejnych wiekach miejscowi rolnicy zbierali ten tzw. olej skalny i wykorzystywali go do leczenia bydła lub do smarowania osi i kół.
W 1854 roku wspomniana we wstępie trójka mężczyzn rozpoczęła przemysłowe wydobycie ropy. Karol Klobassa-Zrencki substancję wysłał do naukowców niemieckich, którzy stwierdzili, że to bezwartościowa ciecz, z której nie będzie pożytku. Tytus Trzecieski z próbkami udał się jednak do Ignacego Łukasiewicza, który pracował wówczas jako farmaceuta w aptece w Gorlicach. Łukasiewicz był już po pierwszych eksperymentach z destylacją ropy i zastosowaniem jej w lampie naftowej. Wiedział więc, jak cenny jest skalny olej, o którego obejrzenie poprosił go Trzecieski. - Przywozi pan miliony - miał powiedzieć.
Dwa lata później, na podstawie ustnej umowy, została założona spółka. Wspólnicy podzielili się rolami: Trzecieski odpowiadał za zaplecze finansowe; Klobassa-Zrencki przekazał grunty, a Łukasiewicz – swoją drogą wynalazca lampy naftowej – został kierownikiem przedsiębiorstwa i dzielił się wiedzą z współpracownikami.
Za życia Łukasiewicza przyjechali do Bóbrki przedstawiciele Rockefellera (a niektórzy mówią, że i sam Rockefeller). Łukasiewicz wszystko im dokładnie opisał i pokazał. Jak szukać ropy, jak ją przerabiać, destylować, jak działa kopalnia i jak działa rafineria. I nie wziął za to ani centa. - Amerykanie nie mogli się nadziwić, że istnieją tacy bezinteresowni ludzie.
Obecnie działa w tym miejscu Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.
Tekst: Historia Polski Wczoraj i Dziś, I love Poland
Grafika: Faktopedia.pl
Może być zdjęciem przedstawiającym pomnik, na świeżym powietrzu i tekst „FAKTOPEDIA.pl Do podkarpackiego chemika Łukasiewicza przyjeżdżał Rockefeller by uczyć siÄ wydobywania vania ropy naftowej. A działo się to w pierwszym na świecie szybie naftowym w Bóbrce. SM Podobno Polak zdradził mu całkowicie bezinteresownie wszystkie tajniki swoich odkryć.”

Brak komentarzy: