ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

piątek, 29 września 2023

Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek

 Portal do historii

🧑‍🚀
🧑‍🔧 Złośliwcy mówili, że „<<𝗦𝗼𝗻𝗱𝗮>> polega na tym, że dwóch wariatów przebiera się i wygłupia przed kamerą”.
📅☯️👥 Właśnie mijają 34 lata od śmierci twórców legendarnego programu telewizyjnego „Sonda”. 29 września 1989 r. dziennikarze Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek jechali do Fabryki Kotłów Rafako w Raciborzu kręcić kolejny odcinek – nigdy tam nie dojechali…
📺👨‍👩‍👧‍👦🔩 W każdy czwartek przed telewizorami zasiadali młodzi i nieco starsi miłośnicy nowinek technicznych. W nostalgiczną podróż w świat nauki zabierał widzów Mike Vickersa utworem „Visitation”. Kamiński i Kurek udowodniali, że nauka nie musi być nudna. W sposób prosty, a zarazem profesjonalny, wyjaśniali skomplikowane zagadnienia i prezentowali najnowsze teorie z różnych dziedzin życia.
🫡🧐 Kamiński i Kurek stworzyli ciekawą formę programu. Na wizji nie było eksperta. Obaj dziennikarze mieli różne punkty widzenia. Kurek był wizjonerem, pokazywał plusy i prezentował techniczne aspekty zagadnień. Kamiński doszukiwał się minusów, był realistą i sceptykiem. Dzięki temu dochodziło do ciekawych sprzeczek na argumenty. Ocena racji należała do widza.
👨‍🏫 „Sonda” zastąpiła program „Eureka”. Była pomysłem Zofii Żukowskiej i Marka Siudyma. Zadanie prowadzenia programu otrzymał fizyk Andrzej Kurek. Pierwszy odcinek wyemitowano 8 września 1977 r. Kurek poprowadził go wspólnie z Wandą Konarzewską, ale wkrótce zastąpił ją ekonomista Zdzisław Kamiński.
🎥 Nakręcono 488 odcinków. Choć forma programu mogłaby wskazywać na pewną spontaniczność „Sondy”, to jednak każdy odcinek przygotowywany był bardzo skrupulatnie. Dziennikarze odbywali długie rozmowy i konsultacje z naukowcami, opracowywali scenariusze i materiały.
📡⚙️🔭 Poszczególne odcinki „Sondy” poświęcone były innemu zagadnieniu. Do dziś niektóre pozostają bardzo aktualnie. Kurek i Kamiński dyskutowali o przyszłości pracy zdalnej, samochodach elektrycznych, ekologii, zagrożeniach chemicznych i biologicznych, poszukiwaniach cywilizacji pozaziemskich czy budowie komputerów i urządzeń laboratoryjnych.
💸 🧪💡 Dyskusje i eksperymenty naukowe odbywały się najczęściej w studiu. „Sonda” budżet miała skromny. Materiały do programu dziennikarze zdobywali na własną rękę, często dzięki uprzejmości pracowników placówek zagranicznych.
📼📉🖥 Niestety tylko część odcinków „Sondy” zachowała się do dnia dzisiejszego. Z powodu permanentnego deficytu taśmy filmowej Telewizja Polska kasowała stare odcinki i na nich nagrywała nowe. Część „Sondy” wydano na kasetach VHS, część zachowała się w prywatnych kolekcjach widzów, niektóre dostępne są na kanale YouTube.
⌛️ Ostatni odcinek wyemitowano 28 września 1989 r. Dzień później kraj obiegła informacja o śmierci obu dziennikarzy. Samochód prowadził kierowca i pilot rajdowy Andrzej Gieysztor, który także zginął w wypadku.
✝️ Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek zostali pochowani na warszawskim cmentarzu w Pyrach.
ℹ️ Więcej ciekawych historii i dokumentów z zasobu IPN można znaleźć na portalu Przystanek Historia w tematyce Archiwum IPN

Brak komentarzy: