ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

niedziela, 26 kwietnia 2020

W Moskwie uczczono ten sukces salwą z 20 dział.

26 kwietnia 1945 roku do lewobrzeżnej części Szczecina weszły oddziały 65 . Armii pod dowództwem generała Pawła Batowa.
Miasto zostało zajęte przez Czerwonoarmistów bez większego trudu, ponieważ już dzień wcześniej wycofały się z niego ostatnie oddziały niemieckie i władze administracyjne.
Wspomina generał Paweł Batow:
"Atak taki nastąpił 25 kwietnia o godz. 11. Zaatakowaliśmy wszystkimi siłami, przy wydatnej pomocy lotnictwa szturmowego. Przełamaliśmy dalsze pasy obrony.Mogliśmy w powstałą lukę rzucić naszkorpus pancerny.
Wczasie tych walk do dowódcy 193 Dywizji Strzeleckiej gen. Skorobogatina przybyła delegacja mieszkańców Szczecina z burmistrzem na czele. Powiedział on m in. „Niemieckie wojska zniszczyły elektrownię, kilka fabryk, wszystkie wiadukty – po czym opuściły miasto. Proszę przyjąć kapitulację cywilnych władz miasta, które oddaje się na laskę zwycięscy”.
Kilkanaście godzin później wojska zakończyły operację zmierzającą do pełnego przerwania pasa obrony. Wyzwoliły Szczecin i wraz z grupą uderzeniową -korpusem pancernym – ruszyły na zachód w pogoń za uciekającym wrogiem. Naczelny dowódca wydał rozkaz specjalny,w którym przekazał podziękowania wojskom 65 armii. W Moskwie uczczono ten sukces salwą z 20 dział. Szczecin był wolny i na wieki powrócił w granice Polski Ludowej. W walkach o Szczecin 16 oficerów i żołnierzy otrzymało tytuł Bohatera Związku Radzieckiego".
/Boguś

Brak komentarzy: