ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

wtorek, 25 października 2022

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

 Marcin Opiłowski


Może być czarno-białym zdjęciem przedstawiającym 2 osoby
0️⃣2️⃣.1️⃣1️⃣ - otwarcie Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, czyli pierwszego w Polsce muzeum, którego wystawa stała jest w pełni poświęcona Rotmistrzowi i jego żonie‼
➡️Kiedy? Już 2 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy stałej "O Marii i Witoldzie Pileckich"
➡️Gdzie? Muzeum Dom Rodziny Pileckich, ul. Warszawska 4, 07-300 Ostrów Mazowiecka
A dziś kilka słów o Witoldzie Pileckim.
Czy wiecie, gdzie leży Ołoniec, czyli miasto, w którym 13 maja 1901 roku na świat przyszedł bohater naszego muzeum❓
To miasto leżące w północno-zachodniej Rosji, na terenie wchodzącej w skład tego państwa Republiki Karelii. W Karelii Julian Pilecki otrzymał posadę leśniczego, a w Ołońcu poznał swoją przyszłą żonę Ludwikę Osiecimską. W 1910 roku, chcąc zapobiec rusyfikacji dzieci, rodzice Witolda podjęli decyzję o przeprowadzce do Wilna. Trzy lata później Witold wstąpił do działającego w konspiracji skautingu, z którym związał się na wiele lat.
Wybuch I wojny światowej zaskoczył rodzinę Pileckich na wakacjach. Ludwika podjęła wówczas decyzję o wyjeździe wraz z dziećmi do swojej matki mieszkającej w Hawryłkowie. Dzieci kontynuowały tam edukację szkolną, a Witold założył pierwszy zastęp harcerski. Do Wilna Witold powrócił dopiero w 1918 roku i rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Joachima Lelewela oraz wstąpił do konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej. 20 grudnia 1918 roku przerwał naukę i wraz z grupą harcerzy zaciągnął się do oddziałów Samoobrony Wileńskiej i bronił Wilna przed nacierającą armią bolszewicką. Niestety, już w nocy z 5 na 6 stycznia 1919 roku oddziały Samoobrony zostały zmuszone do opuszczenia miasta. Witold jednak nie złożył broni i dołączył do oddziału kawalerii Samoobrony Wileńskiej, który był dowodzony przez braci Władysława i Jerzego Dąmbrowskich. 1 października 1919 roku Pilecki został zdemobilizowany i wrócił do Wilna, aby wznowić naukę. Nie trwało to jednak długo, gdyż w obliczu zagrożenia bolszewickiego w 1920 roku wstąpił do wojska. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, brał udział m.in. w obronie Grodna.
Jeśli interesuje Was ten okres z życia Witolda, to serdecznie zapraszamy na naszą wystawę stałą!

Brak komentarzy: