ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

wtorek, 29 czerwca 2021

Wspomnienia pana mgr inż. Zbigniewa Gałgańskiego

 Przyszedłem do pracy w Elwro w 1972r po studiach na Politechnice Gdańskiej. Staż przeszedłem u A. Urbanka przy projektowaniu płytek do Odry 1305.

W 1972/3 r wybrałem sobie pierwszy ciekawy temat. Było to zaprojektowanie logiki układu scalonego dla kalkulatora 4 działaniowego Było to zaległe zlecenie z CEMI którego nikt nie chciał się podjąć. Razem z kolegą Matuszewskim (imienia nie pamiętam) w kilka miesięcy zaprojektowaliśmy taki kalkulator, zbudowaliśmy model i opracowaliśmy dokumentacje struktury logicznej takiego układu scalonego.
Kalkulator był całkowicie naszym pomysłem, był to w istocie procesor 4 bitowy o wymyślonej przez nas architekturze i oprogramowaniu. Wykonywał funkcje dodawania, odejmowania, dzielenia i mnożenia zmiennoprzecinkowego oraz pierwiastkowania. Obsługiwał klawiaturę i wyświetlacz. Pamiętam jak T. Kultys podejrzewał nas o oszustwo i szukał w modelu ukrytego układu scalonego. W tamtych czasach taki projekt był w Elwro oceniany jako nie do wykonania. Model był wykonany w oparciu o układy TTL i pamięć stała z Riada gdzie informacja była kodowana sposobem szycia przewodów poprzez rdzenie ferrytowe. Logika układu scalonego była zorganizowana na bazie regularnych struktur matryc pamięci stałej co miało uprościć topologie układu scalonego. Z takim projektem pojechaliśmy do CEMI.
Tam się okazało, że CEMI realizuje już własny projekt polegający na skopiowaniu struktury istniejącego układu scalonego. Poproszono nas o pomoc w analizie struktury logicznej tamtego układu. Cemi rozrysowało już schemat logiczny ale miało kłopoty ze zrozumieniem jego działania. Dostaliśmy schematy i po dwóch tygodniach już znaliśmy odpowiedzi na pytania które zatrzymały CEMI. Znajomość sposobu działania była niezbędna do opracowania testów. W ten sposób przyczyniliśmy się do uruchomienia produkcji pierwszego "polskiego" kalkulatora na układzie scalonym. Elwro masowo produkowało ten kalkulator jako ELWRO 144. Nasz projekt okazał się spóźniony no i nie dawał takiej pewności sukcesu jak układ kopiowany z działającego wzorca.
Piękne trochę romantyczne przeżycie.
Jest to fragment tekstu Pana mgr inż. Zbigniewa Gałgańskiego.
Jeśli chcesz poznać nieco więcej szczegółów na temat kalkulatora Elwro 144 zapraszam do sekcji komentarzy, gdzie znajduje się link do mojego najnowszego artykułu 😉.
Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Brak komentarzy: