ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

środa, 30 czerwca 2021

Zygmunt Szendzielarz

  · 

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – niezłomny bohater w walce o wolną Polskę
30 czerwca 1948 roku mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i jego narzeczona Lidia Lwow „Lala” wpadli w sidła UB na Podhalu. Legendarny partyzant ukrywał się od miesięcy m.in. w Zakopanem, Jordanowie i Chabówce. Po brutalnym śledztwie został zamordowany w mokotowskim więzieniu.
Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka" był zawodowym oficerem Wojska Polskiego, który bronił granic w 1939 roku. W czasie okupacji tworzył konspirację na Wileńszczyźnie, by w 1943 roku objąć dowództwo nad oddziałem leśnym, z którego powstała legendarna 5. Brygada Wileńska Armii Krajowej. Jednostka walczyła zarówno z Niemcami, ich litewskimi kolaborantami jaki i partyzantką sowiecką.
Od 1944 roku na zajmowanych przez Armię Czerwoną polskich terenach Sowieci instalowali komunistyczne organy władzy, posługujące się terrorem. Oprócz NKWD pacyfikację wrogo nastawionego do komunistów społeczeństwa prowadziło utworzone na wzór sowiecki Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Ale opór trwał. Wśród nadal walczących oddziałów była również 5. Wileńska Brygada AK majora Szendzielarza, „Łupaszki”.
– My nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, żeby Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez Naród – pisał w ulotce „Łupaszka”.
5. Brygada walczyła jeszcze na Białostocczyźnie oraz w województwach gdańskim i olsztyńskim. W marcu 1947 roku major Szendzielarz opuścił oddział. Ukrywał się w Warszawie i na Podhalu. Wpadł 30 czerwca 1948 roku. Okrutne śledztwo trwało dwa i pół roku, a sfingowany proces miał charakter pokazowy. Był transmitowany przez radio. „Łupaszce” i innym oficerom podziemia zarzucano szpiegostwo i zamachy na polską i sowiecką bezpiekę, a także, co było najbardziej perfidne – współpracę z Niemcami.
Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka" został zamordowany 8 lutego 1951 roku w piwnicy więzienia na Mokotowie w Warszawie. Zginął tak, jak wtedy ginęli bohaterowie – od strzału w tył głowy.
Po dekadach zapomnienia i opluwania jego postaci, szczątki „Łupaszki" zostały odnalezione na warszawskiej „Łączce" przez specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jego uroczysty pogrzeb państwowy odbył się 24 kwietnia 2016 r. na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie. „Łupaszka” został pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika 29 lutego 2016 r., a w dniu pogrzebu - do stopnia pułkownika.
Więcej o życiu Zygmunta Szendzielarza: https://bit.ly/2MJJ96T
Poczytaj o partyzanckich działaniach oddziału „Łupaszki”: https://bit.ly/3q51Hxa
Obejrzyj film o słynnym majorze: https://bit.ly/3q52NZO

Brak komentarzy: