ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

sobota, 27 czerwca 2026

27.06.1847 r. - we Wrocławiu (Breslau) odsłonięto pomnik Fryderyka II (Denkmal König Friedrich des Grossen).

 

Pomnik króla zaprojektował rzeźbiarz August Kiss. Jesienią 1944 r. - oddział SS zdemontował posąg i zakopał go w wale nadodrzańskim w Lesie Osobowickim, celem uchronienia przed zniszczeniami wojennymi. Po zakończeniu wojny, trzech mieszkańców Wrocławia, pracowników składnicy surowców wtórnych – Jan Proszak, Juliusz Wolnik i Adam Martyński – nielegalnie (dzięki podrobionemu pozwoleniu) sprzedało posąg za sumę 260 000 złotych odlewni dzwonów Eugeniusza Woyczyńskiego, gdzie został przetopiony.

Brak komentarzy: